Na zewnątrz

• Na zewnątrz

kadr z filmu "Na zewnątrz", reż. Pablo Cayuela i Xan Gómez Viñas, 2012

„Na zewnątrz” to niezwykle dopracowane formalnie studium szpitala psychiatrycznego w hiszpańskim mieście Conxo - misterny kolaż złożony z wycinków z gazet, fotografii oraz materiałów zarejestrowanych na taśmie 8mm jest uzupełniony o współczesne filmowi wywiady i komentarze. Ta złożona opowieść przedstawia historię szaleństwa w nowym świetle – jako obraz irracjonalnych represji społecznych na tle wydarzeń dyktatury Franco.

Mamy między innymi okazję wysłuchać relacji wieloletniego pracownika szpitala, który porównuje szpitalne realia przed i po reformach z lat 1970-tych. Te same zjawiska możemy ujrzeć oczyma pacjenta szpitala, który przedstawia je nam, cytując fragmenty swojego sekretnego dziennika. Wycinki prasowe z tamtego okresu krzyczą nagłówkami takimi jak: „Katastrofa w Conxo”, a materiały filmowe przedstawiają zapis radykalnej, choć zarazem idealistycznej rewolucji – próby złamania barier między tym, co powszechnie uznane za normalne, a tym, co uważa się za szalone.

Napisy w języku polskim.

Program Kinomuzeum >>

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Film Alphaville Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Rated R: Kino transgresji w obiektywie Richarda KernaPrzegląd filmów z lat 80. i 90. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
20:00 Film Spring Breakers Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
16:00 Film Twin Peaks Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
12:00 Film Majka from the Movie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
20:30 Film Odmienna większość Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
20:30 Film Salut nowym purytanom Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film Radiant Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia