Art Brut Live
Spotkanie z Mario del Curto

• Art Brut Live

Mario del Curto, August Walla, Gugging, Austria, 1993, Dzięki uprzejmości artysty

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Mario del Curto - szwajcarskim fotografem i filmowcem, jednym z najwybitniejszych dokumentalistów sztuki artystów-outsiderów na świecie.

Mario del Curto rozpoczął swoją karierę artystyczną od fotografowania buntów ulicznych lat 70. i 80. na świecie. W 1983 roku zafascynowali go artyści tworzący na marginesie społeczeństwa - od tego czasu głównym nurtem jego twórczości pozostają zdjęcia dokumentujące życie i sztukę outsiderów, których nazywa „twórcami z pobocza”. Od 2006 roku, wspólnie z reżyserem Bastienem Genoux, tworzy także intymne, filmowe portrety twórców spoza głównego nurtu. Jest uważany za jednego z najważniejszych fotografów w świecie outsider art, stale współpracuje m.in. z magazynem „Raw Vision” oraz muzeum „Art Brut Collection” w Lozannie, którego jest członkiem Rady Programowej. Podczas spotkania Mario del Curto opowie o swoich spotkaniach i przyjaźniach z artystami-outsiderami, o tym czym jest dla niego ich sztuka oraz zaprezentuje swoje wielokrotnie nagradzane zdjęcia i krótkie filmy dokumentalne. Artysta przedstawi również swoją najnowszą książkę „Art Brut Live”.

Mario Del Curto od czterdziestu lat praktykuje zaangażowaną fotografię artystyczną. Mieszka i pracuje w Lozannie, jego projekty obejmują jednak wszystkie pięć kontynentów, poczynając od fotografii ruchów społecznych na świecie w latach 70., po odkrywanie artystów-outsiderów. Najbardziej znany jest ze zdjęć artystów art brut oraz sugestywnych dokumentacji performansów i przedstawień teatralnych. Od 1981 do 2013 roku był oficjalnym fotografem Théâtre de Vidy w Lozannie, współpracuje również z innymi zespołami teatralnymi i twórcami kultury. Jego zdjęcia były wielokrotnie wystawiane i publikowane na całym świecie. Obecnie del Curto tworzy również filmy i transdyscyplinarne projekty.

Polecamy:

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Po wystawie „Po co wojny są na świecie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:30 Film Dyskusyjny Klub Filmowy #5Marwencol Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie MdM, czyli Materna do MachcińskiegoSpotkanie z artystą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimPo wystawie „Po co wojny są na świecie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie ze „Zwierciadłem"Po wystawie „Po co wojny są na świecie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa