Myślenie modelem
Spotkanie i dyskusja

• Myślenie modelem

Widok wystawy, fot. B Stawiarski

„Myślenie modelem” to kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie kolekcja „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spotkanie rozpocznie się wykładem Reinera Mahlamäkiego.

Powitanie: Ewa P. Porębska i Tomasz Fudala
Praktyka: wykłady zaproszonych gości (zapewnione tłumaczenie symultaniczne):

„Patyna w architekturze” – architekt Reiner Mahlamäki, główny projektant Muzeum Historii Żydów Polskich

„Od modelu do perfekcyjnej realizacji projektu: gotowe elementy budowlane z cegły klinkierowej i licowej” – Lidia Misiuna kierownik działu marketingu, przedstawiciel firmy Röben (sponsora Kolekcji)

Marcin Flisikowski, przedstawiciel firmy Rehau (sponsora Kolekcji)

Dyskusja: prowadzi Tomasz Fudala
Dyskusja poświęcona będzie fenomenowi makiet architektonicznych. Modele służą komunikacji z klientem i innymi użytkownikami architektury. Informują, tłumaczą i przekonują.

Mimo obecnej fascynacji cyberprzestrzenią, rzeczywistością rozszerzoną i zaletami druku 3D, świat architektury nie może się obyć bez fizycznych makiet i mock-up’ów. To modele z drewna, pleksi czy pianki nadal moderują dyskusję między zespołem projektantów i konstruktorami. Pomagają zbliżyć abstrakcję skomplikowanych rysunków technicznych do rzeczywistości. Pozwalają na ogląd całości przyszłego budynku: jego bryły, założeń funkcjonalnych, materiałów czy też powiązania z otoczeniem. Stanowią zapis metamorfoz koncepcji.

Do tych wielorakich funkcji dochodzi jeszcze jedna ich rola: coraz częściej postrzegane są po prostu jako dzieła sztuki, znajdując swoje miejsce na wystawach i w muzealnych kolekcjach. Spotkanie będzie dotyczyło użycia modelu we współczesnej pracy architekta oraz zalet i wad tego tradycyjnego narzędzia w porównaniu do modelowania wirtualnego.

Tomasz Fudala - historyk i krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie od 2009 r. prowadzi festiwal projektowania miasta WARSZAWA W BUDOWIE. Autor artykułów w prasie i magazynach artystycznych („Artforum”, „Domus”, „Odra”, „Obieg”, „Sekcja”), a także katalogach wystaw (między innymi Anna Molska, Art in General, Nowy Jork 2009; 1:1. Monika Sosnowska, Pawilon Polski, LII Biennale Sztuki w Wenecji, 2007; Hege Lønne, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2008; Nowe zjawiska w sztuce polskiej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007).

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: