Muzeum na 18. Pikniku Naukowym

  • Muzeum na 18. Pikniku Naukowym

    Ruth Ewans, „Mogliśmy być wszystkim, czym chcielibyśmy być”, praca z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W ramach tegorocznego Pikniku Naukowego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się wydarzenie skupione na reinterpretacji pojęcia czasu w sztuce.

Sztuka i czas łączą się ze sobą na wielorakie sposoby. Ich związek widoczny jest na półkach bibliotek, gdzie w grubych albumach ustawia się historię malarstwa i sztuk wszelakich. Innym razem to, co w świecie bezpowrotnie przemija, można zamknąć  pośpiesznie w barwy, kształty i wstawić do muzeum. Co jednak najciekawsze w tym związku, to to, że czas w sztuce może płynąć inaczej. Wystarczy zadać sobie pytanie z jaką szybkością płynie on w świecie abstrakcyjnego malarstwa? Czy w sztuce można powrócić do przeszłości i napisać na nowo historię?

Działania podjęte podczas Pikniku Naukowego będą okazją do wyzwalania się z presji czasu, do wizualnej zabawy z jego upływem. Wspólnie z zaproszonymi artystami poszukamy wizualnych rozwiązań, dzięki którym wyrwiemy się z normalnego biegu zdarzeń.

Działania prezentowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej podczas Pikniku Naukowego przybiorą formę wspólnego plastycznego wysiłku, w trakcie którego wszyscy zainteresowani będą mogli włączyć się w akcję reinterpretacji czasu. Pokrywając rysunkami ściany i podłogi naszego stanowiska chcemy stworzyć przestrzenne dzieło sztuki, które przeniesie nas na chwilę do innego świata.

Uczestnicy Pikniku będą badać związki sztuki i czasu pod okiem artystów-animatorów, którzy pomogą im w znalezieniu plastycznych odpowiedzi. Biogramy animatorów - w zakładce.

Bartosz Kokosiński urodził się w 1984. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 uzyskał dyplom na wydziale malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i śmieci, tworzy obrazy pożerające rzeczywistość. Poza tym montuje wideo i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie. Był kilkukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m. n. w BWA Awangarda, Wrocław, Bunkier Sztuki, Kraków, BWA Katowice.

Michał Szuszkiewicz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" w 2011r. Uczestnik licznych wystaw w kraju i zagranicą, współtwórca projektów: "Fontainebleau" (CSW),”Legenda”(Galeria Studio), „Atrakcja malarska”(Galeria Witryna).Autor cyklu warsztatów "Nie taka sztuka straszna" ( Dom Kultury „Dorożkarnia”, MSN). Od 2008 roku propaguje sztukę współczesną w pracy z dziećmi, dorosłymi i młodzieżą.

Michał Mioduszewski - ur. w 1984 roku, student V roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Sztuki Mediów. Psycholog społeczny, absolwent Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich. Autor projektów artystyczno-społecznych m.in. Autoportret Targówka (współautor), Portret Saskiej Kępy, Kartonowy Monitoring, Kino Klatka, twórca projektu Domek Herbaciany Parku Rzeźby na Bródnie. W 2011 roku w grupie studentów Pawła Althamera uczestniczył w Moskiewskim Biennale The Impossible Community, a rok wcześniej - w Biennale sztuki w Gwangju w Korei Południowej.

Karolina Żyniewicz - absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się szeroko pojętym eksperymentem wizualnym. Często pracuje z materią organiczną wykorzystując naturalne procesy rozkładu, obumierania. Istotny w jej pracach jest pierwiastek abiektualny. Poddaje w wątpliwość kategorie estetyczne. Zainteresowana medycyną, jej wizualną stroną, prowadzi blog: www.artdycyna.blogspot.com. Wybrane wystawy indywidualne: Kwarantanna, Galeria Wozownia, Toruń, Strach przed ciemnością, BWA Katowice, Kurioza, Art Agenda Nova, Kraków, Homo ludens, Galeria Fabrystrefa, Łódź.

Piotr Frysztak - absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2010 obronił dyplom w pracowni Prof. Antoniego Janusza Pastwy. Zajmuję się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem, projektowaniem a szczególnie rzeźbą w architekturze. Jak sam mówi, ”Sztuka jest dla mnie tajemnicą a tworzenie – podążaniem za nieznanym i czasami, odnajdywaniem rzeczy nienazywalnych”. Współpracował z Pawłem Altamerem przy wystawie Almech w Deutsche Guggenheim w Berlinie. Brał udział m. in w wystawach pracowni A. J. Pastwy w Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Zobacz także: