Muzeum krytyczne
Gdzie jest Muzeum?

Muzeum krytyczne

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Gdzie jest Muzeum?”, poświęconego metodologicznym i ideologicznym zmianom, jakie na przestrzeni ostatnich dekad zaszły w muzeach w Polsce i na świecie.

Gościem spotkania będzie Piotr Piotrowski, który zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Muzeum krytyczne”. Spotkanie poprowadzą Dorota Jarecka i Joanna Mytkowska.

„Muzeum krytyczne” to podsumowanie piętnastu miesięcy pracy autora w Muzeum Narodowym w Warszawie widziane w teoretycznej perspektywie nowej muzeologii. Muzeum krytyczne to muzeum forum zaangażowane w debatę publiczną, podejmujące ważne problemy często kontrowersyjne, którymi żyje społeczeństwo, instytucja pracująca na rzecz demokracji opartej na sporze. Muzeum krytyczne to także instytucja autokrytyczna, rewidująca własną tradycję, mierząca się z własnym autorytetem oraz kanonem historycznoartystycznym, który sama ukształtowała. Książka przedstawia tę koncepcję, relacjonuje też próbę jej wprowadzania w życie w programie Muzeum Narodowego w Warszawie w latach 2009 – 2010.

Piotr Piotrowski, profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, były dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM (1999 – 2008) oraz Muzeum Narodowego w Warszawie (2009 – 2010). Znany specjalista w zakresie historii sztuki XX wieku Europy Środkowo-Wschodniej. Autor ok. 300 artykułów publikowanych przede wszystkim w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz kilkunastu książek, w tym wydanych przez Dom Wydawniczy REBIS Znaczeń modernizmu (1999), Awangardy w cieniu Jałty (2005) i Agorafilii (2010). Laureat wielu nagród, m.in. Jana Długosza (Kraków 2006) oraz Igora Zabla (Barcelona 2010).