Muzea a wspólnota – Muzeum Narodowe w Warszawie
spotkanie z Agnieszką Morawińską i Davidem Flemingiem

• Muzea a wspólnota – Muzeum Narodowe w Warszawie

Gmach Główny MNW, fot. Piotr Ligier

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu „Muzea a wspólnota” organizowanym we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW, poświęcone Muzeum Narodowemu w Warszawie. Udział w dyskusji wezmą dr Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum oraz dr David Fleming, dyrektor National Museums Liverpool i ekspert muzealnictwa.

Muzea narodowe w sposób szczególny uwikłane są we własną historię – polityczne okoliczności powstania i kolejnych przemian, odziedziczone po kilku pokoleniach zbiory, infrastrukturę, czy wreszcie idee będące fundamentem ich działalności. Tak jest w przypadku instytucji-równolatków – Muzeum Narodowego w Warszawie, które powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych oraz National Museums Liverpool – zespołu muzealnego, którego pierwszy oddział został otwarty w 1860 roku.

Warszawskie muzeum ma pięć oddziałów i przeszło 860 000 eksponatów, liverpoolskie – osiem placówek i ponad milion obiektów. Sposób uporządkowania zbiorów wpisuje się w obu przypadkach w XIX-wieczny model muzeum encyklopedycznego, prezentującego dorobek sztuki i kultury narodowej w kontekście historii cywilizacji. W ostatnich latach muzea te przeszyły jednak gruntowne przemiany, mające na celu dostosowanie zarówno ekspozycji, programu, jak i strategii komunikacji z publicznością do potrzeb obecnych czasów. Zmiany te od 2003 roku realizuje w Liverpoolu dr David Fleming, zaś w Warszawie od 2010 – dr Agnieszka Morawińska.

Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy więc o tym, co dziś znaczy tworzyć muzeum „narodowe”? Jaki sens ma obecnie pojęcie „narodu” w kontekście instytucji kultury? Jak radzić sobie z często kłopotliwym dziedzictwem historycznym? Czy muzeum powinno angażować się w aktualne sprawy i spory czy raczej być elementem trwałym, budzącym zaufanie w szybko zmieniającym się świecie? Jak przyciągnąć współczesnego widza do tych – przynajmniej pozornie – staromodnych instytucji? Wreszcie, czy celem muzeum narodowego jest budowanie wspólnoty, a jeśli tak, to jakiej?

dr Agnieszka Morawińska

dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie od 2010 roku. Historyk sztuki, krytyk, autorka publikacji z zakresu estetyki i historii sztuki, przez 16 lat (do 1993) była kuratorem zbiorów malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pełniła również funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz ambasadora RP w Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei. Pracowała także jako kurator w Zamku Królewskim w Warszawie i wykładała w warszawskiej ASP. Agnieszka Morawińska jest autorką wielu wystaw, m.in. „Artystki polskie”, „Malarstwo polskie w czasach Fryderyka Chopina”, „Przedwiośnie. Polska 1880-1920”, „Inwazja Dźwięku”. Od lipca 2001 do października 2010 roku pełniła funkcję dyrektora Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie od listopada 2010 roku.

dr David Fleming

dyrektor National Museums Liverpool od 2001 roku.Przeprowadził gruntowną modernizację podlegających National Museums oddziałów. W swojej karierze muzealnika zdobył międzynarodowe doświadczenie w zakresie historii miasta, pozyskiwania publiczności, strategii inkluzji i różnorodności, praw człowieka, spraw socjalnych, zarządzania i prowadzenia instytucji kultury. David Fleming pełni obecnie funkcje przewodniczącego UK Museums Association, Convener of the Social Justice Alliance of Museums (SJAM) oraz Federation of International Human Rights Museums (FIHRM). Dr Fleming jest też autorem licznych publikacji i cenionym wykładowcą.