Moje ciało jest okej!
Spotkanie z Anną Nataszą Górecką i Aleksandrą Górecką

  • Moje ciało jest okej!

    Anna Natasza i Aleksandra Góreckie, fot. Staszek Kamionka

M sklep zaprasza na spotkanie z Anną Nataszą Górecką i Aleksandrą Górecką, autorkami książki „Moje ciało jest okej! Książka o ciele, emocjach i samoakceptacji. Do czytania, odkrywania i bazgrania”.


Spotkanie poprowadzi Justyna Suchecka – dziennikarka TVN24.pl, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”, laureatka Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego za publicystykę edukacyjną (2018) oraz nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne (2020).

Anna i Aleksandra Góreckie, w swojej książce skierowanej do dzieci i młodzieży w wieku 9-12 lat, posługując się własnym doświadczeniem, pomagają znaleźć odpowiedzi na pytania:

Jak polubić swoje ciało?
Jak zaakceptować siebie i poczuć się dobrze w swoim ciele?
Jak ogarnąć wszystkie emocje, które pojawiają się, gdy o nim myślę?
Co zrobić z tym, czego w sobie nie lubię?

We wstępie piszą: „Kiedy miałyśmy tyle lat co ty, nie było książek na ten temat. Żeby nauczyć się, jak akceptować swoje ciało, odbyłyśmy mnóstwo rozmów, chodziłyśmy na różne warsztaty, spotykałyśmy się z terapeutami, odkrywałyśmy pewne rzeczy razem ze znajomymi albo poznawałyśmy je z zagranicznych filmów. Zajęło nam to wiele lat. Dlatego teraz chcemy się zdobytą wiedzą i umiejętnościami podzielić jak skarbem z innymi – tak, żebyście ty i twoi znajomi wiedzieli to już dziś, a nie dopiero, kiedy będziecie dorośli!”

Podczas spotkania autorskiego Justyna Suchecka będzie rozmawiać z Olą i Anią o pomyśle na książkę oraz jej celach edukacyjnych. Będzie to też doskonała okazja, żeby zadać siostrzeńskiemu duetowi pytania dotyczące książki.
 

Anna Natasza Górecka – promotorka ciałopozytywności i zdrowia psychicznego, z wykształcenia psycholożka.

Wierzę, że wiedza o tym, jak się ze swoim ciałem dogadać i jak o nie emocjonalnie dbać, jest podstawowym prawem, które należy się każdemu od najmłodszych lat. Częściowo wynika to z moich wartości i z wykształcenia, ale częścią tej historii jest też moja własna droga: od piętnastego roku życia towarzyszą mi bielactwo oraz wahania wagi, a proces nauki akceptowania siebie był dla mnie prawdziwą szkołą ciałopozytywności. Czasem myślę, że zdałam egzamin na piątkę, a niekiedy mam wrażenie, że powtarzam rok. Obie opcje są okej. Od kilku lat fascynuje mnie też świadoma praca z ciałem i wykorzystanie ruchu w psychoterapii. W ramach swojej działalności w tym zakresie miałam między innymi okazję prowadzić wraz z Olą warsztaty we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W wolnym czasie lubię jeździć rowerem krótko- i długodystansowo (wyprawa po Azji Środkowo‑Wschodniej bardzo wzbogaciła moją świadomość o to, jak cielesność jest postrzegana w innych kulturach!). W 2016 roku ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Mam za sobą roczny kurs technik terapii tańcem i ruchem oraz analizy ruchu w Ośrodku Terapii Tańcem i Ruchem IBA na przełomie lat 2019/2020. W latach 2020–2021 odbyłam szkolenie I stopnia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach w Centrum PSR. Od 2021 roku uczęszczam do Szkoły Psychoterapii Gestalt.

Aleksandra Górecka – edukatorka, animatorka kultury, z wykształcenia pedagożka.

Prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, ciągle wraz z nimi odkrywam świat na nowo. Uważam, że każdy powinien mieć prawo zadawać wszystkie pytania, jakie mu przyjdą do głowy, i w niekrzywdzący innych sposób wyrażać własne zdanie, nawet jeśli komuś się ono nie podoba. Lubię uczyć się nowych rzeczy twórczych: kilka lat chodziłam na ceramikę, próbowałam swoich sił w malarstwie, zaczynam przygodę z litografią, próbowałam metody marblingu… I szukam dalej! Poza dbaniem o kreatywny rozwój głowy staram się dbać o swoje ciało. Uwielbiam zdrowo piec i gotować – dużo eksperymentuję z kuchnią wegetariańską i wegańską. Ponadto co rusz poznaję nowe sporty – chwilę grałam w polobike, wspinałam się na ściance wspinaczkowej. W czasie ładnej (brzydkiej czasem też!) pogody ruszam na rower, gdy jest jeszcze ładniej – wsiadam do kajaka. Temat ciała i emocji jest mi osobiście bliski, pierwsze kompleksy pożegnałam, pozując jako modelka w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a moja dalsza praca nad ciałopozytywnością trwa. W 2014 roku ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2017 roku współpracuję jako edukatorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a od 2020 roku również w Muzeum Narodowym w Warszawie. W ciągu ostatnich kilku lat współprowadziłam półkolonie letnie i zimowe dla dzieci w wieku 7–12 lat (w ramach projektu Spotlight Kids oraz we współpracy z ośrodkiem Sztukarnia).