Moda - Pragnienie kosmosu i sztuki
wykład Marcina Różyca

• Moda - Pragnienie kosmosu i sztuki

Okładka „Panoramy” z kolekcją Ledy, 28 sierpnia 1966, zbiory Galerii im. Sleńdzińskich

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Marcina Różyca „Moda - pragnienie kosmosu i sztuki. Op-art, abstrakcja geometryczna, trend futurystyczny w modzie lat 60. i 70.”. Wykładowi będzie towarzyszyła prezentacja abstrakcyjno-geometrycznych sukienek.

Pragnienie zatarcia granic między dziedzinami i wkroczenia na tereny zakazane i niemożliwe do zdobycia, sprostanie potrzebom nowoczesnego, nieznanego dotąd życia - to elementy, które sprawiły, że wymienione wyżej tendencje rozwijały się zarówno w modzie, jak i w sztuce. W latach 60. duch czasów wyjątkowo mocno połączył ze sobą modę i sztukę. Deformuje się ciało kobiety na korzyść wyrazu plastycznego - pisała w latach 60. Helena Bohle-Szacka. W Polsce op-art, abstrakcja geometryczna i kosmos miały także wymiar polityczny. Tworzyły pozór wolności.

W trakcie spotkania Marcin Różyc omówi zjawisko op-artu, abstrakcji geometrycznej i trendu futurystycznego w zachodnioeuropejskiej modzie i w twórczości polsko-berlińskiej kreatorki, artystki i teoretyczki mody Heleny Bohle-Szackiej (1928-2011). Bohle-Szacka, studentka Władysława Strzemińskiego, to pierwsza powojenna projektantka, która pokazała swoją kolekcję za żelazną kurtyną i jedna z kilku polskich twórczyń, która próbowała połączyć ze sobą modę, przemysł i sztukę. W latach 60. była kierowniczką domów mody Leda i Telimena. Tworzyła też grafikę użytkową: reklamy i opakowania.

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną dwie częściowo zrekonstruowane „abstrakcyjno-geometryczne” sukienki Heleny Bohle-Szackiej, zaprojektowane w 1965 roku dla Ledy. Rekonstrukcje wykonała Dagmara Rosa dla Galerii im. Sleńdzińskich.

Marcin Różyc

kurator, krytyk mody, wykładowca. Autor książek: „Nowa moda polska” i „Chrysalis”, współautor: „Dźwięków i Szwów”, redaktor: „Helena Bohle-Szacka. Lilka”. Kurator wystaw, m.in.: „Krzyk Mody" (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), „Warsaw Calling. Chrysalis" (International Fashion Showcase London), „Wykrój. Miasto. Tarnów" (BWA Tarnów) i polsko-niemieckiego projektu „Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken” (Galeria im. Sleńdzińskich). W Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził zajęcia: „Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian". Jego wykłady odbywały się także w London Collage of Fashion i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek jury obron prac dyplomowych na Katedrze Mody ASP w Warszawie. Współpracuje z magazynem K MAG.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Dyrektor Joanna Mytkowska oprowadza po wystawie Inny Trans-Atlantyk MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Sztuka jako przygodność. Stanisław Lem i granice przypadkuWykład Jakuba Momro MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Inny Trans-Atlantyk"Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Inny Trans-Atlantyk"Kinetyczny czwartek MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Inny Trans-Atlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50. – 70.” MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty Biennale Form NiestabilnychDziałania rodzinne MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Inny Trans-Atlantyk" MUZEUM nad Wisłą
17:00 Performans Performans Izy Szostakw przestrzeni wystawy „Inny Trans-Atlantyk” MUZEUM nad Wisłą