Mitologia Placu Defilad
Spacer varsavianistyczny

• Mitologia Placu Defilad

Wokół Pałacu Kultury i jego otoczenia narosło wiele miejskich legend.

Dotyczą one na przykład tajnych przejść łączących podziemia Pałacu z Domem Partii, czy decyzji wybudowania wieżowca kosztem pierwszej linii metra. Podobne teorie spiskowe można traktować jedynie jako powtarzane z ust do ust plotki, ale być może przyglądanie się im stanowi formę zbiorowej psychoterapii mieszkańców Warszawy wydobywającej na światło dzienne ich ukryte lęki i nadzieje. W jaki sposób kształtują się tego typu mity i jak wpływają one na społeczny odbiór przestrzeni? Spacer połączony będzie z analizą mitologii poszczególnych miejsc na placu Defilad i w Pałacu Kultury, służącą zdekonstruowaniu negatywnych skojarzeń związanych z centralną przestrzenią stolicy.

Uwaga! Ze względu na warunki atmosferyczne spotkanie z Marcinem Napirókowskim odbędzie się w Muzeum na Pańskiej!

Marcin Napiórkowski

semiotyk kultury badający zwyczaje i wierzenia mieszkańców Zachodu w XXI w. Ukończył wydział kulturoznawstwa (IKP UW, 2006) oraz socjologii (ISNS UW, 2008). W roku 2010 obronił doktorat z filozofii (IFIS PAN). W latach 2013-14 stażysta podoktorski na University of Virginia (2013-14). W roku 2015 uzyskał habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych (kulturoznawstwo). Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z antropologii kultury i filozofii. Jego zainteresowania dotyczą mitologii współczesnej, pamięci kulturowej i kultury wernakularnej. Opublikował na ten temat trzy książki: Mitologia współczesna (2013), Władza wyobraźni (2014) i Powstanie umarłych (2016). Jest też autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jego teksty można przeczytać na łamach „Tygodnika Powszechnego", „Znaku”, „Więzi” czy „Kultury Współczesnej".

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Spacer Otoczenie Pałacu Kultury: ściana północna - ulice czy arterie?Spacer varsavianistyczny plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
17:00 Warsztaty Patrz na placWarsztaty architektoniczne dla osób w wieku 16 - 25 lat Kiosk lustrzany (plac Defilad)
plac Defilad 1,
18:00 Spacer Analiza urbanistyczna centrumSpacer varsavianistyczny MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
12:00 Warsztaty Na tropie planów placu CentralnegoRodzinna gra terenowa Stanowisko Plac
plac Defilad, Warszawa
16:00 Spacer Plac niezaistniały. Niezrealizowane wizje zagospodarowania placu Defilad 1952–2017Spacer varsavianistyczny plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
18:00 Spacer Otoczenie Pałacu Kultury: ściana wschodnia - interpretacje centrum w XX wiekuSpacer varsavianistyczny plac Defilad