Misza Czerniak i Uschi Pawlik z Fundacji Wiara i Tęcza
oprowadzają po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”

• Misza Czerniak i Uschi Pawlik z Fundacji Wiara i Tęcza

Fot. Andrzej Sienkowski | GoingApp

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne oprowadzanie po wystawie „Strachy” Daniela Rycharskiego.

W niedzielę, 31 marca, po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” oprowadzać będą wierzące osoby LGBTQ związane z Fundacją Wiara i Tęcza. Częstym tematem twórczości Daniela Rycharskiego są kwestie wiary i nieheteronormatywności, a niektóre dzieła wprost odsyłają do działań i postulatów Fundacji Wiara i Tęcza.

Treścią oprowadzania będzie tym razem nie tyle opowieść o obiektach, co raczej związane z nimi historie osób LGBTQ, a także refleksje, fragmenty z Pisma Świętego i chwile ciszy. Przejdziemy swojego rodzaju procesją, a nawet “drogą krzyżową”, po wybranych obiektach wystawy, rozważając wspólnie i indywidualnie zarówno pomysł autora jak i to, jak dzieła te możemy odnieść do naszej wiary i życia - nas samych oraz naszych bliźnich.

Oprowadzania gościnne, to cykl wydarzeń, w ramach którego ekspertki i eksperci oprowadzają po aktualnej wystawie, proponując własne sposoby jej odycztania. W ramach zaplanowanych siedmiu autorskich oprowadzań po wystawie "Daniel Rycharski. Strachy", w oparciu o własną wiedzę, poruszać będą zagadnienia relacji etnografii i praktyki zaangażowanej, sztuki i religii, czy opowiedzą o obrazach wsi i queerowych historiach.

Spotkania skierowane są do osób dorosłych. Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę - prosimy zatem o wcześniejsze stawienie się przy recepcji w Muzeum nad Wisłą tak, aby każdy zdążył kupić bilet.

Misza Czerniak

ur. w 1984 r. w Moskwie. Od 2011 roku mieszka w Warszawie. Prawosławny, Rosjanin z paszportu, Żyd z pochodzenia, Polak z wyboru, gej, tłumacz, dyrygent chóralny, aktywista LGBTQ. Pracuje w Europejskim Forum Chrześcijańskich Grup LGBT. Autor listu otwartego prawosławnych osób LGBT do Soboru Kościoła Prawosławnego na Krecie (2016). Członek zarządu Fundacji Wiara i Tęcza.

Uschi Pawlik

ur. 1979, mieszka w Warszawie. Tłumaczka i redaktorka, aktywistka LGBTQ. Współzałożycielka inicjatywy "Miłość Nie Wyklucza" (obecnie Stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza"). Od 2017 roku współprowadzi warszawską grupę Wiary i Tęczy. Biseksualna rzymska katoliczka, feministka.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Spotkanie My jesteśmy solą ziemi, My jesteśmy solą w oku Z Danielem Rycharskim rozmawia Mariusz Szczygieł Faktyczny Dom Kultury
Gałczyńskiego 12, Warszawa
12:30 Warsztaty Pudełko wynalazcywarsztaty rodzinne wokół książki Olgi Drendy “Wyroby” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Warsztaty Domowa myśl technicznadyskusja wokół książki Olgi Drendy “Wyroby” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą