Miejsce dla wolności i wyobraźni
warsztat dla szkół ponadpodstawowych

• Zdjęcie. Czarno-białe. Cztery osoby na wystawie, przed ceglaną ścianą. Na ścianie małe zdjęcia oprawione grupowo w duże, białe ramy.

Od lewej: Michel Claura, André Cadere, Pia i Réné Denizot podczas wernisażu wystawy Jacquesa Charliera w Galerii 18, 17 rue Campagne-Première, Paryż, 1974, fot. Eustachy Kossakowski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty organizowane w ramach wystawy „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”. Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy to doskonałe pole do działania z dziećmi i młodzieżą wokół rozwijania zdolności plastycznych, pracy w grupie, pobudzania abstrakcyjnego i nieschematycznego myślenia.

Inspirując się działaniami artystów oraz bohaterki wystawy – Anki Ptaszkowskiej, krytyczki, galerzystki, kuratorki – pomyślimy jak używać przestrzeni, aby sprzyjać otwartemu myśleniu, działaniu i kreatywności. Stworzymy swoją galerię sztuki i wymyślimy zasady jej działania. Podczas zajęć uczestnicy wybiorą swoje artystyczne inspiracje i zastanowią się, jak je zaprezentować. Sprawdzimy jak z dzisiejszej perspektywy można wykorzystać artystyczne strategie proponowane przez Ptaszkowską, takie jak wymiana, bezinteresowność i równość.

Przykładowe aktywności:

• Spacer ruchowy po wystawie, przystawanie przy wybranych przez siebie dziełach.
  • Rozmowa o tym, co zwróciło uwagę oglądających i dlaczego.
  • Rozmowa o zainteresowaniach grupy – co nas na co dzień ciekawi, inspiruje i czym chcielibyśmy się podzielić z innymi.
  • Czytanie fragmentów manifestów Galerii Foksal po to, żeby skonfrontować je z podejściem grupy do kontaktu ze sztuką.
  • Działanie w podgrupach: tworzymy własną galerię, jej zasady, decydujemy co będzie w niej prezentowane.
  • Stworzenie projektu, szkicu, planu działania nowej galerii.

Możliwe terminy zajęć:
20.02 - 21.04.2023

Godziny zajęć:
9:00-10:30 | 10:45-12:15 | 12:30-14:00 | 14:15-15:45

Miejsce:
Muzeum nad Wisłą,
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa

cena: 150 zł / grupa
liczba osób w grupie: do 25
(w przypadku większych grup prosimy
o informacje podczas zgłoszenia)
czas trwania zajęć: 90 min