Michał Oleszczyk oprowadza po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy”

• Michał Oleszczyk oprowadza po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy”

Daniel Rycharski, "Ku-Klux-Klan", obiekty znalezione, technika własna, 2018–2019. Fot. Daniel Chrobak

W niedzielę, 3 marca o godzinie 16:00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na autorskie oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”, które poprowadzi Michał Oleszczyk.

„Daniel Rycharski pracuje wokół pojęć grzechu, tragedii, krzywdy, odwagi, modlitwy i wolności pojętej jako zdecydowane przełamywanie systemowego wykluczenia. Wchodzi w spór z katolicyzmem, jednocześnie upominając się o podstawowy zaczyn doświadczenia religijnego, jakim jest, z jednej strony, niezapośredniczone przez ideologię spotkanie z drugim człowiekiem, z drugiej, niezagłuszone niczym doświadczenie samotności” - pisze Michał Oleszczyk o sztuce Rycharskiego.

Zauważa, że w rezultacie powstaje sztuka z paradoksalnym potencjałem, pojednawczym i emancypacyjnym jednocześnie. „Łącząc w sobie trzy odmienności: nie-heterornormatywność, nie-świeckość i nie-miejskość, Rycharski lokuje się na antypodach tych sił, które w stopniu najsilniejszym formowały naszą kulturę powojenną (wielkomiejskiej inteligencji świeckiej). W tym trójkącie różnic odbywa się dynamiczna walka żywiołów namiętności, żałoby, buntu i nadziei. Świadkowanie tej walce jest jednocześnie rozpoznaniem jej w samym sobie”.

Oprowadzania gościnne, to cykl wydarzeń, w ramach którego ekspertki i eksperci oprowadzają po aktualnej wystawie, proponując własne sposoby jej odycztania. W ramach zaplanowanych siedmiu autorskich oprowadzań po wystawie "Daniel Rycharski. Strachy", w oparciu o własną wiedzę, poruszać będą zagadnienia relacji etnografii i praktyki zaangazowanej, sztuki i religii, czy opowiedzą o obrazach wsi i queerowych historiach.

Spotkania skierowane są do osób dorosłych. Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę, nie obowiązują zapisy. Spotkania trwają około godziny. Spotykamy się przy recepcji w Muzeum nad Wisłą.

Michał Oleszczyk

adiunkt na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Krytyk filmowy, tłumacz, konsultant scenariuszowy. Jego recenzje pojawiają się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, w periodykach takich jak "Kino", "Dwutygodnik" i "RogerEbert.com". Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika "Polityka". W latach 2011-2013 programer i rzecznik festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku. W latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”Экскурсия на русском языке по выставке «Даниэль Рихарский. Страхи» MUZEUM nad Wisłą
18:30 Dyskusja W stronę sztuki ze społecznościąSłownik pojęć i historia rodzima praktyk partycypacyjnych w polu sztuki MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty Mapowanie sztukiwarsztaty rodzinne dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą