Miasto wspólne
Spotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów i centrów architektury
Podczas spotkania zastanowimy się nad tym, co oznacza miasto wspólne.
Jaką rolę w procesie kształtowania przestrzeni miasta mogą pełnić niezależne instytucje, takie jak pawilony czy centra architektury? W jaki sposób mogą współpracować i komunikować się z podmiotami miejskimi i mieszkańcami, aby w praktyce mieć wpływ na jego zrównoważony rozwój? Wreszcie jakie są potrzeby użytkowników miasta – jego mieszkańców, a jak kształtują się warunki niezbędne dla jego funkcjonowania.
W dyskusji po spotkaniu wezmą udział architekci Oddziału Warszawskiego SARP realizujący Warszawski Pawilon Architektury Zodiak: Maria Saloni-Sadowska oraz architekt Miasta Warszawy: Marlena Happach.
Wszystko co wokół nas, jest zaprojektowane.
To punkt wyjścia pierwszych działań inicjujących działalność Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak na rok przed otwarciem jego siedziby – Pawilonu Zodiak przy Pasażu Wiecha w Warszawie.
Będziemy się zastanawiać nad własną rolą, jako mieszkańców miast, w możliwości projektowania i wpływania na przestrzeń, która nas otacza, porozmawiamy też o idei miasta wspólnego w kontekście jego zrównoważonego rozwoju oraz o roli, jaką w tym procesie pełnią niezależne pawilony i centra architektury, na przykładzie Amsterdamu, Budapesztu czy Kopenhagi.
Jesienny program składa się z trzech, uzupełniających się komponentów: są to działania artystyczne w przestrzeni miejskiej, edukacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci i rodziców oraz działania eksperckie z udziałem gości z zagranicznych pawilonów architektury.