Miasto kobiet: krok do przodu
Warsztaty i spotkania

  • Miasto kobiet: krok do przodu

Dziewuchy Dziewuchom i Cafe Kulturalna zapraszają na cały dzień wydarzeń związanych z prawami kobiet i odkrywaniem siły we wspólnocie.

29 października pokażemy Warszawie, Polsce i światu, że my – kobiety – jesteśmy częścią. Częścią miasta, kraju, każdej wsi i miasteczka, częścią Placu Defilad. W miejscu z którego ruszały marsze i protesty, w którym od lat zbieramy podpisy za i przeciw, w którym jesteśmy na co dzień i od święta, będziemy wspominać i szukać własnej siły.

W rok po tym, jak Czarny Protest ogarnął całą Polskę, od wielkich miast, po miasteczka i wsie, chcemy o nim pamiętać. My wszystkie, które włączyłyśmy się w marsze, strajki i manifestacje, które nosiłyśmy czerń i parasolki i te, które tylko patrzyły i kibicowały.

Ten kolejny z kobiecych zrywów pokazał, że trzeba się z nami liczyć. Nawet „wszechmocna” władza zatrzymała sie pod naszym naporem. Sto lat temu, w początkach niepodległości, walczyłyśmy o prawa wyborcze. Wywalczyłyśmy je. Trzydzieści sześć lat temu, w Marszach Głodowych, żądałyśmy prawa do godnego życia i dostępu do podstawowych artykułów. Rząd ugiął się przed nami. Dziś też walczymy. O prawo do bycia niezależnym i samodzielnym człowiekiem. O decydowanie o sobie i swoim ciele. O godną opiekę medyczną. O ochronę przed przemocą. Nie da sie wymienić wszystkiego.

Czasem jesteśmy już zmęczone, ale od roku znów wiemy, że nie jesteśmy same. Wielki, masowy ruch pokazał nam, że nawet w małych miastach wiele z nas myśli w ten sposób, że część odważa się wyjść i powiedzieć o tym głośno. Zobaczyłyśmy nie tylko osoby od dawna zaangażowane w walkę, ale wszystkie kobiety Polski. Nasze sąsiadki, siostry, mamy i córki, współpracownice, szefowe i podwładne, znane z widzenia albo z zakupów w sklepie na rogu.

Zapraszamy was wszystkie na wielkie PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE Z LOTU PTAKA. Przyjdźcie o 15.30 na Plac Defilad i weźcie udział w upamiętnieniu zeszłorocznego protestu i siły kobiet! Pamiętajcie o parasolkach. 
Po zdjęciu pójdziemy do Kulturalnej posłuchać i porozmawiać o tym, co dają nam protesty, ale i powspominać zeszły rok. Rozmowa „Prawa kobiet – krok do przodu” zacznie się o 17.00 w Kulturalnej.

A jeśli chcecie odkryć swoją własną moc, albo wesprzeć w tym córkę, siostrę albo inną dziewczynkę, zapraszamy na wspaniałe warsztaty dla młodszych i starszych dziewczyn.

Skrócony program:


Warsztaty - szczegółowy opis w zakładce „Warsztaty

11:00 Odkryj swoje superMOCE! Warsztaty dla Dziewczynek.
13:00 Dziewczyny mają moc. Warsztat fotograficzny z Zuzą Krajewską.

Spotkania - szczegółowy opis w zakładce „Spotkania

16:00 Pamiątkowe zdjęcie z lotu ptaka (prosimy przyjść na 15.30!).
17:00 Prawa kobiet – krok do przodu! Rozmowa o Czarnym Proteście, sytuacji kobiet i odkrywaniu siły we wspólnocie.

Odkryj swoje superMOCE! Jestem dziewczyną, więc mogę wszystko. Warsztaty dla Dziewczynek

29 października o 11:00 w Cafe Kulturalna

Każda z nas ma swój unikatowy zestaw mocy. Jesteśmy różne i wyjątkowe. Czasem tej mocy nie dostrzegamy albo jej nie doceniamy. Bywa, że moc źle nazywamy, czyniąc z niej wadę, nie zaletę. Podczas warsztatu będziemy odkrywać jakie siły w nas drzemią i jak możemy je rozwijać. Będziemy uskrzydlać, przekonywać, że warto być sobą, opowiemy jak usłyszeć własny głos i zachęcimy do tego, by zawsze nim mówić. Głośno!

Warsztat przygotowany we współpracy z Fundacją Kosmos dla Dziewczynek. Zapraszamy dziewczynki w wieku 6-11 lat.

Obowiązują zapisy mailowe: wydawnictwo@wielkalitera.pl, w temacie maila prosimy wpisać: "Warsztat Odkryj swoje superMOCE".

Czas trwania: 60 min.

Dziewczyny mają moc. Warsztat fotograficzny z Zuzą Krajewską

29 października o 13:00 w Cafe Kulturalna

Jak na zdjęciu uchwycić siłę, pewność siebie, wytrwałość, niezłomność i odwagę? Bez lukru i tabu. Bez ograniczeń i stereotypów. Jak, za pośrednictwem fotografii, budować wiarę w siebie? Jak jedno dobre ujęcie może być głośnym sprzeciwem wobec negatywnych głosów, które wmawiają nam, że nie jesteśmy dość dobre, dość szczupłe, dość „cokolwiek”. Jesteśmy więcej niż dość! I pokażemy to na zdjęciach. Pod okiem uznanej fotografki i artystki Zuzy Krajewskiej, z aparatami Instax w dłoniach, stworzymy MOCny, dziewczyński fotoreportaż o silnych, wspaniałych młodych kobietach, które mogą absolutnie wszystko.

Partnerem warsztatu jest Wydawnictwo Wielka Litera, wydawca książki Dziewczyny mają moc oraz FUJIFILM, producent aparatów Instax. Zapraszamy dziewczęta i młode kobiety w wieku 13+.

Ilość miejsc ograniczona, obwiązują zapisy mailowe: wydawnictwo@wielkalitera.pl, w temacie maila prosimy wpisać: "Warsztat fotograficzny Dziewczyny mają moc".

Czas trwania: 90 min

Serdecznie zapraszamy uczestniczki warsztatów do udziału w fotografii grupowej na placu Defilad o godz. 16:00 oraz w dyskusji w Cafe Kulturalna o 17:00.

1. Kobiety na Placu Defilad. Wspólne zdjęcie z Pałacu Kultury

29 października o 15:30 przed PKiN

W rok po tym, jak Czarny Protest ogarnął Polskę chcemy pokazać, że wciąż tu jesteśmy. Kobiety zewsząd, w każdym wieku, z różnymi życiorysami i poglądami – wszystkie tworzymy wielką wspólnotę, dając sobie wzajemnie siłę, moc i zachęcając do wspólnej walki o nasze prawa.

Przyjdźcie, przyprowadźcie koleżanki i znajome. Ustawimy się w symbol Wenus i zrobimy sobie zdjęcie z lotu ptaka. Pokażemy, że razem tworzymy większą siłę, która nie da się łatwo pokonać. Jesteśmy kobietami, jesteśmy silne, a wspólnie możemy więcej! Pamiętajcie, weźcie ze sobą parasolki.

Zdjęcie wykona Zuza Krajewska o 16.00. Prosimy o przyjście pod główne wejście do PKiN pół godziny wcześniej, o 15:30.


2. Prawa kobiet – krok do przodu! Rozmowa o Czarnym Proteście, sytuacji kobiet i odkrywaniu siły we wspólnocie

29 października o 17:00 w Cafe Kulturalna

Sto lat po uzyskaniu praw wyborczych, 26 lat po utracie prawa do decydowania o przerwaniu ciąży i rok po Czarnym Proteście, zbierzemy się, żeby porozmawiać nie tylko o tym ile wciąż mamy do wywalczenia, nie tylko o tym, co już nam się udało, ale też o tym, jak wielka moc tkwi w odkryciu, że nie jesteśmy same.

Zapraszamy was wszystkie: dziewuchy, dziewuszki, kobiety, dziewczyny, baby, wiedźmy i niewiasty. Te, które brały udział w zeszłorocznych strajkach i manifestacjach i te, które dopiero chciałyby włączyć się w walkę. Te, które chcą się podzielić swoją historią i te, które chcą słuchać.

Rozpoczniemy od dyskusji panelowej z udziałem działaczek i uczestniczek zeszłorocznego zrywu, a następnie oddamy głos wam!

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
14:00 Oprowadzania Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Oprowadzania Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
17:30 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
12:00 Warsztaty Symfonia na okna, mury i kolumnadyDziałania rodzinne Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
11:00 Wystawa Plac Defilad: krok do przoduDzień otwarty Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
12:00 Otwarcie Ogłoszenie wyników konkursu na plac CentralnyInauguracja wystawy i konsultacji społecznych Sala Kruczkowskiego, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
17:30 Wykład Kto troszczy się o Nowy Jork? Obywatelskie zaangażowanie i zarządzanie środowiskiemWykład Eriki Svendsen barStudio
Plac Defilad 1, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Punkt konsultacyjnyoprowadzanie z architektem po wystawie projektów konkursowych Sala Kruczkowskiego, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
plac Defilad 1, Warszawa