Mechanizmy natury. Zdziczenie i zarastanie miasta. Spotkanie z Joanną Rayss i Wojciechem Januszczykiem
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Maciora z warchlakami chodzi po ulicy.

fot. Filip Dąbrowski

Zapraszamy na spotkanie z architektami krajobrazu Joanną Rayss i Wojciechem Januszczykiem, które poprowadzi Jan Mencwel.

Jak wygląda w praktyce walka o miejski ekosystem? Czy w nowoczesnym mieście jest miejsce na chwasty, dziki i zarastanie miasta? Czy odpowiedź na wyzwania związane z kryzysem wodnym i klimatycznym powinna być technologiczna, czy naturalna? Na te pytania odpowiedzą architekci krajobrazu: Joanna Rayss (Gdańsk) i Wojciech Januszczyk (Lublin) realizujący innowacyjne projekty z dziedziny zielonej i błękitnej infrastruktury w wielu polskich miastach. Spotkanie poprowadzi Jan Mencwel.

Joanna Rayss – ekspertka w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. Pracując jako specjalistka ds. małej retencji w spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (sak.org.pl).

Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, fundator Fundacji Krajobrazy, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni i biegły sądowy. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu sztuki ogrodów i przestrzeni — InGarden. Pełnił funkcję prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, z ramienia której w 2008 roku podpisał przystąpienie Polski do Ogólnoświatowej Federacji Architektury Krajobrazu (IFLA).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

11:00 Warsztaty ODWOŁANE | Zielone ulice. Warsztat rodzinnyWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
12:00 Oprowadzanie Maria Sołtys oprowadzaWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku WARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮoprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z udziałem artysty i aktywistek miejskich WASZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Czego nie widać na wystawie „Walka o ulice”?Oprowadzanie z audiodeskrypcją MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Sztuka w całym spektrumOprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
17:00 Film „Fietspad Extravaganza” – pokaz i spotkanie z Julią SokolnickąProjekcja filmu w kinie Syrena KINO SYRENA
Rynek Starego Miasta 42,
18:00 Dyskusja Co robią ludzie w kaskach? Poznajcie inżynierówWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą