Maria Sołtys oprowadza
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Plansza z wystawy o Alejach Jerozolimskich.

Zapraszamy na specjalne oprowadzania Marii Sołtys po części wystawy poświęconej Alejom Jerozolimskim.

Prezentujemy pojawienie się na mapie Warszawy Alej Jerozolimskich, ich rozwój i dzisiejszy stan. Od pustego miejsca, poprzez Aleję – pisaną w liczbie pojedynczej – obsadzoną w XIX w. topolami, aż po ważną arterię komunikacyjną: wraz z pojawieniem się dworca, mostu Poniatowskiego, linii średnicowej, Warszawskiej Kolejki Dojazdowej oraz poszerzenia ulicy po wojnie. Aleje są dziś złośliwie nazywane są Trasą Jerozolimską, ze względu na prymat samochodów i asfaltu oraz dominującą funkcję komunikacyjną. Nowym wydarzeniem w życiu Alej są naziemne przejścia dla pieszych oraz plany ponownego zazielenienia.

Maria Sołtys jest z wykształcenia architektką, z zawodu projektantką architektury i planów zagospodarowania przestrzennego. Działa w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP, od 15 lat popularyzuje warszawską urbanistykę i historię architektury. Jest też członkiem Izby Architektów. Od kilku lat współpracuje z Centrum Interpretacji Zabytków (seria wykładów: „Warszawa – miasto na progach rozwoju", 2013; „Między stołecznością a metropolią", 2014). Autorka „Urbanistycznych źródeł odbudowy" – jednego z tematów wystawy „Spór o odbudowę" (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, WARSZAWA W BUDOWIE 7, 2015).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku WARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮoprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z udziałem artysty i aktywistek miejskich WASZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Czego nie widać na wystawie „Walka o ulice”?Oprowadzanie z audiodeskrypcją MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Sztuka w całym spektrumOprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
17:00 Film „Fietspad Extravaganza” – pokaz i spotkanie z Julią SokolnickąProjekcja filmu w kinie Syrena KINO SYRENA
Rynek Starego Miasta 42,
18:00 Dyskusja Co robią ludzie w kaskach? Poznajcie inżynierówWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Projektujemy miasto. Integracyjne warsztaty rodzinneWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą