Małgorzata Markiewicz. „Ja, Naprawiaczka”
Wystawa zreperowanych ubrań

• Małgorzata Markiewicz. \

Małgorzata Markiewicz, MENDING CRACKS, fot. Joanna Rajkowska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na „Wystawę zreperowanych ubrań” autorstwa Małgorzaty Markiewicz.

Dorabianie, używanie, reperowanie może być nie tylko bardziej etyczne, przez wzgląd na mniejsze zużycie zasobów, lecz również hojne w wytwarzaniu sytuacji pobudzających wyobraźnię. Małgorzata Markiewicz zainteresowana tym, co się dzieje, gdy tworzone są rzeczy używając artystycznych metod szydełkowania, cerowania, zszywania pobudza świadomość i odpowiedzialność użytkownikowania przedmiotów.

„Wystawa zreperowanych ubrań” to wynik działań artystki; spotkań, poszukiwań, ale również czasu poświęconego przez nią na naprawianie przyniesionych przez mieszkańców przedmiotów.

Dwa tygodnie rezydencji w Domku Herbacianym w Parku Rzeźby na Bródnie z pewnością przyczynią się do wypełnienia białych plam w naszej wiedzy, jeżeli nie potrafimy powiedzieć, którędy do najbliższego punktu, gdzie ceruje się ubrania? To również okazja do zaprezentowania kolekcji rzeczy połatanych, tego, co udało się naprawić w trakcie rezydencji.

Mapa punktów naprawy i łatania rzeczy to pomoc w poruszaniu się po terenie, który niekoniecznie ma dokładny opis w internecie, to świat, który znany jest lokalnie, wśród sąsiadów, bywa, że nieoficjalny. Nie jest to kompletny spis stanu rzeczy, raczej inspiracja, nie tylko by opisywać, ale również próbować własnych sił z praktykami naprawczymi.

Ponowne wykorzystywanie zasobów, dzielenie się umiejętnościami oraz czasem, tworzenie miejsca na takie praktyki, to pomysł na dostosowywanie instytucji kultury do czasów kryzysu, jak również sposób na praktykowanie sąsiedzkiej wspólnoty.