Małe i duże iluminacje w Muzeum nad Wisłą
Finisaż wystawy „Czym jest Oświecenie?”

• Małe i duże iluminacje w Muzeum nad Wisłą

grafika: Piotr Chuchla

Małe i duże iluminacje w Muzeum nad Wisłą czyli finisaż wystawy „Czym jest Oświecenie?” powered by innogy.

Warszawa mogłaby wyglądać inaczej, gdyby doszło do realizacji śmiałych, oświeceniowych projektów. Małe i duże iluminacje to okazja do poczynienia własnych odkryć na wystawie, zaznania chwili relaksu w strefie innogy, wysłuchania ciekawej muzyki w bistro Powidoki, ale przede wszystkim - do zobaczenia planu niezbudowanego placu Zamkowego projektu Efraima Schroegera.

W trakcie ostatniego weekendu trwania wystawy „Czym jest Oświecenie?” przed Muzeum nad Wisłą stanie makieta projektu przebudowy Zamku Królewskiego oraz widok perspektywiczny od strony Krakowskiego Przedmieścia z 1777 roku. To nawiązanie do tradycji oświeceniowej architektury okolicznościowej. Budowle tego typu, przeznaczone jedynie do uświetnienia uroczystości, wznoszono z nietrwałych materiałów: drewna, papieru oraz tkanin, które pokrywano stiukiem oraz malaturami. Po zakończeniu obchodów rozbierano je i niszczono, dlatego często jedynym zapisem tych przedsięwzięć pozostawały projekty oraz rysunki, dokumentujące kulminacyjny moment wydarzenia. W Muzeum nad Wisłą każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z „papierową architekturą” i poznać z bliska efemeryczny charakter tych konstrukcji.

piątek 15.06, wystawa w Muzeum nad Wisłą będzie czynna do godz. 22.00. O zmierzchu makietę projektu placu Zamkowego na tarasie plenerowym przed budynkiem rozświetlą iluminacje. W Powidokach od godz. 21.00 zapraszamy na koncert grupy T'ien Lai, której będzie można posłuchać także od strony tarasu plenerowego. Twórczość zespołu to masy pogłosów, szumów radiowych i lawiny dronów, z których wyłaniają się rytmy, harmonie, a czasem i piosenki. T’ien Lai to ‘miejskie demony’, których wybryki mają zaburzać ustalone hierarchie i porządki. Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy Łukasza Jędrzejczaka (Alameda 5, Duży Jack) i Kuby Ziołka (Stara Rzeka, Innercity Ensemble) jako wynik poszukiwań nowych formuł medytacyjnej muzyki elektronicznej i elektro-akustycznej. Po koncercie – afterparty w Powidokach— Earth Trax, Kosel i Stymulator.

Z kolei w sobotę 16.06, na chętnych czeka możliwość zwiedzania wystawy z przewodnikiem, w tym o godz. 16:00 spacer z wybitnym artystą Zbigniewem Liberą, którego prace podziwiać można podczas finisażu.

Tego samego dnia dla dzieci w wieku 4-9 lat przygotowaliśmy program działań otwartych (bez dodatkowych zapisów). W godzinach 12.00-15.00 dzieci będą się zastanawiać ile rycin jest w ruchu? Przyjrzą się temu, co dzieje się na rycinach, co mówią nam pozy i gesty pojawiających się na nich postaci. Ruch będzie także bohaterem ich wspólnych zabaw, eksperymentów i ćwiczeń z wyrażania emocji. Spróbują też swoich sił w odgrywaniu scen. O godz. 12.00, w samo południe popularny kwartalnik „na osiem liter” zaprasza do Powidoków na ogólnopolski turniej rozwiązywania krzyżówek. Wystarczy przyjść i wziąć udział w gimnastyce szarych komórek. Więcej informacji na przekrój.pl.

W sobotę wieczorem Powidoki w Muzeum nad Wisłą celebrować będą otwarcie sezonu letniego muzyką na żywo. O godz. 20:00 rozpocznie się impreza z DUNNO Recordings, kolektywem didżejskim, prowadzonym przez Lubomira Grzelaka (Lutto Lento) i Filipa Lecha. W swoich działaniach będą starali się oni uchwycić ulotne fenomeny muzyczne i skoncentrować się na muzyce pozostającej na uboczu. Muzycy inspirują się dancehallem, muzyką dawną i kulturą Indian obydwu Ameryk. W 2016 roku do kolektywu na stałe dołączył malarz i scenograf Tomasz Kowalski.

niedzielę 17.06, wystawa będzie otwarta od godz. 11.00 do 20.00. Tego dnia będzie miało miejsce ostatnie oprowadzanie przez kuratorów wystawy Łukasza Rondudy i Tomasza Szerszenia (o godz.16.00). Z kolei o godz. 18.00 artysta-performer – Mikołaj Sobczak – odegra sceny w strojach z epoki, w odniesieniu do wybranych rycin. Od godz. 19.00 do 19.30 wystawę uatrakcyjni klarnecista, Michał Górczyński, zainspirowany zapisem nutowym pod rycinami sprzedawców ulicznych. Górczyński jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne („Zróżnicowanie” dwa fagoty i klarnet, „Rondo a la krakowiak” na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, „Malowanie” na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew, „Suita w stylu żydowskim” na klarnet, skrzypce i kontrabas oraz cykle utworów inspirowane językami świata na skrzypce, klarnet i wiolonczelę). Muzyk występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra „Aukso. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beat-boxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beat-boxerów „Tik Takiem” Patrykiem Matelą.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: