Magazyn Miasta #3

• Magazyn Miasta #3

Magazyn Miasta oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na dyskusję poświęconą starszym mieszkańcom miast.

Wiemy doskonale, że społeczeństwo się starzeje, a jednak nasze miasta wciąż nie są wystarczająco przystosowane do potrzeb osób starszych. Większość z nich nie ma też obranych odpowiednich strategii rozwoju, które ilustrowałyby fakt, że jesteśmy świadomi konsekwencji tego truizmu i skutecznie stawiamy mu czoła. Brakuje nam odpowiedniego rozpoznania i reagowania na potrzeby seniorów w różnych aspektach ich życia w mieście. Staje przed nami jednocześnie coraz więcej wyzwań, którym musimy sprostać, by rozwijać miasta przyjazne najstarszym mieszkańcom.

Wzmożona dyskusja o starzeniu się społeczeństwa uświadamia młodszym pokoleniom, że warto myśleć o starości i przystosowywać miasta i społeczności do oczekiwań osób starszych ze względu na bieżące potrzeby bardziej doświadczonych od nas pokoleń, w ramach solidarności międzypokoleniowej i ze względu na nasze przyszłe potrzeby oraz jakość naszego życia w jego późniejszych etapach.

Czas więc na to, aby poważnie zacząć pracę nad przystosowywaniem środowiska miejskiego do oczekiwań pokoleń, które nas wychowały i które coraz częściej cierpią z powodu różnych zaniedbań i zaniechań uniemożliwiających im aktywne oraz pełne społecznego wsparcia starzenie się. Czas też na rozpoczęcie świadomego przystosowywania miast do naszych przyszłych potrzeb.

Dlatego też do współtworzenia numeru Magazynu Miasta, który opublikowaliśmy pod hasłem przewodnim Starsze Miasto, zaprosiliśmy specjalistów różnych dziedzin, z Polski i zagranicy, w tym Światową Organizację Zdrowia i jej Sieć Miast Przyjaznych Starzeniu.

Spotkanie będzie okazją do konsultowania Programu Warszawa Przyjazna Seniorom 2013 – 2020 Biura Pomocy i Projektów Społecznych Miasta St. Warszawy

Pełna treść dokumentu i formularz konsultacyjny dostępne są na stronie: http://ngo.um.warszawa.pl/aktualnosci/konsultacje-projektu-programu-warszawa-przyjazna-seniorom-na-lata-2013-2020

Paweł Kubicki

Ekonomista i socjolog, adiunkt w Instytucie Gospodarstwa Społecznego SGH i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Badacz zagadnień starości i wieloletni współpracownik licznych organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych