List do pilota, który odmówił
reż. Akram Zaatari

  • List do pilota, który odmówił

Tylko w Muzeum: premierowa projekcja filmu z Pawilonu Libanu na 55. Międzynarodowym Biennale w Wenecji.

Latem 1982 roku, małe okupowane przez Izrael miasteczko w południowym Libanie obiegła pewna plotka. Krążyły pogłoski, że pilot izraelskiej siły powietrznej, którego zadaniem było ostrzelanie budynku na obrzeżach Saidy, odmówił wykonania polecenia kiedy dowiedział się, że celem ataku jest szkoła.

Sprzeciwiając się rozkazom przełożonych, zrzucił bomby do morza. Jeśli wierzyć plotce, pilot odmówił, bowiem przed laty sam był uczniem w tejże szkole, dorastając w żydowskiej społeczności Saidy, która miała tam swoje korzenie od wielu pokoleń. Wieloletnim dyrektorem tej samej szkoły był ojciec Akrama Zaatariego, artysty który kilkanaście lat później przeprowadza artystyczne śledztwo i bada zawiłości związane z aktem odmowy i oporu.

Odwołując się do eseju Alberta Camus „Listy do przyjaciela Niemca“, praca Zaatariego snuje poetycką refleksję na temat cyrkulacji obrazów i narracji konstruowanych w czasach wojny.

 

Akram Zaatari

Urodziny 1966 w Sydonie, Liban, jest filmowcem, fotografem, badaczem archiwów fotograficznym i kuratorem wystaw. Jest także założycielem Arab Image Foundation – archiwum fotografii amatorskich oraz zdjęć z profesjonalnych zakładów fotograficznych na Bliskim Wschodzie. Sztuka tego artysty często wiąże się z „ożywianiem” archiwum, z pracą na znalezionym materiale fotograficznym.