Lionel Marchetti - Musica Genera Festival 2009

Musica Genera Festival 2009 w Muzeum wykład: 28 czerwca (niedziela), godz. 14.00 prowadzenie: Lionel Marchetti

Lionel Marchetti (1967) - kompozytor i wykonawca muzyki konkretnej, improwizator. Mieszka w Lyonie, we Francji. Należy do grupy artystów dźwiękowych, którzy w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku przenieśli świat akademickiej muzyki elektroakustycznej na grunt improwizacji. Marchetti jest również poetą i eseistą, a słowo stanowi często wykorzystuwany budulec jego kompozycji. Napisał szereg prac krytycznych o muzyce konkretnej, a także o „sztuce głośnika”, instrumencie z którym jest najbardziej związany. Angażuje się również w projekty interdyscyplinarne występując m.in. z tancerką Yoko Higashi, audiowizualnym kolektywem Le Cube oraz grupą improwizatorów Archipel. Od 1992 roku współpracuje regularnie z kompozytorem i pisarzem Olivierem Capparos - dla radia francuskiego zrealizowali wspólnie projekt, który opiera się w dużej mierze na interpretacji głosu z użyciem głośników.