Лія Достлєва | Lia Dostlieva

• Чому нам потрібен доколоніальний підхід до російської культури? | Dlaczego potrzebujemy dekolonialnego podejścia do kultury rosyjskiej?

projekt: Kaja Kusztra

Повномасштабне російське вторгнення в Україну унаочнило низку питань, які раніше могли здаватися не надто важливими. Серед них -- як так вийшло, що в той час як про західний колоніалізм говориться і пишеться протягом останніх сорока років, сприйняття російської культури як імперіальної і колоніальної досі не є чимось очевидним?

Чому ж так сталося? Чому потрібно переосмислити російську “імперіальну невинність”? Чи може культура використовуватися як механізм просування колоніальних наративів? Яку роль можуть відігравати художниці і художники у розвінчуванні або ж у просуванні імперського міту? І де почати?

Під час лекції ми спробуємо знайти відповіді на ці питання -- або ж сформувати нові, ще складніші.

Pełna rosyjska inwazja na Ukraina uwidoczniła wiele kwestii, które dotychczas postrzegano jako raczej nieistotne. Jedną z nich jest fakt, że choć przez ostatnie 40 lat zachodni kolonializm został poddany skrupulatnej analizie, to rozumienie rosyjskiej kultury jako imperialistycznej i kolonialnej wciąż pozostaje marginalnym podejściem.

Dlaczego tak jest? I czemu musimy przemyśleć kwestię tzw. “rosyjskiej imperialnej niewinności”? Czy kultura może być wykorzystywana jako narzędzie realizacji narracji kolonialnych? Jaką rolę mogą odegrać artystki i artyści w promowaniu lub obalaniu imperialnych mitów? I od czego w ogóle mielibyśmy zacząć?

W trakcie wykładu spróbujemy znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania - lub zadać kolejne, jeszcze bardziej skomplikowane.

Лія Достлєва

художниця, антропологиня культури, есеїстка. До поля її художнього та академічного зацікавлення належать питання травми, пам’яті, комеморативних практик, суб’єктності та репрезентації вразливих груп.

Lia Dostlieva

artystka, antrpolożka kulturowa i eseistka. W swojej pracy badawczej i artystycznej zajmuje się przede wszystkim problematyką traumy, pamięci, praktyk upamiętniania oraz sprawczości i widoczności grup marginalizowanych.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Spotkanie Czy wampiry pochodzą z Ukrainy? O upiorach i ukraińskim szamanizmie MUZEUM na Pańskiej
Stoisko Warsaw & Kyiv Pride marching for peace Park Świętokrzyski
Świętokrzyska, Warszawa
17:00 Koncert ANGELS OF PEACEKoncert finałowy #AżTak Festiwal 2022 w SDK „Słonecznik” i warsztaty z Lilianną Krych MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
17:00 Wydarzenie Wykład Lesi PczołkiJęzyk represji jest ich językiem ojczystym MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Premiera książki Baltic Trienniale 14: The Endless FrontierPremiera publikacji MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Wykład [Wydarzenie odwołane!] Choreografie SojusznictwaKem Szkoła 2022 MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa