Lewiatan (Leviathan) - reż. Lucien Castaing-Taylor, Verena Paravel

• Lewiatan (Leviathan) - reż. Lucien Castaing-Taylor, Verena Paravel

Lewiatan to film dokumentalny nakręcony na pokładzie statku rybackiego pływającego na wodach niedaleko New Bedford w Massachusetts, dawnej wielorybiej stolicy świata, a dziś - ośrodka rybołówstwa w USA.

Film powstał na podstawie projektu filmowego Sensory Ethnography Lab – eksperymentalnego laboratorium na uniwersytecie Harvarda, zajmującego się badaniami w zakresie antropologii wizualnej. Castaing i Paravel, którzy są twórcami filmu i jednocześnie badaczami SEL, starali się funkcjonować tak, jak rybacy na ich morderczych dwudziestogodzinnych wachtach. Do filmowania użyli niewielkich kamer GoPro, które nie tylko umieścili w najróżniejszych miejscach na statku, ale również na sobie i na rybakach, przyczepiając je np. do czoła, klatki piersiowej czy nadgarstka.

W nagranym w ten sposób materiale zatarła się obecność samych autorów i nastąpiło przesunięcie punktu ciężkości na widza. Odczucia podczas oglądania filmu stają się bardzo intensywne, a brutalność, momentami drapieżność oglądanych obrazów świetnie uosabia tytuł filmu - Lewiatan - imię legendarnego potwora morskiego.

Nagrody: Locarno IFF 2012 - FIPRESCI Prize; Viennale 2012 - Standard Audience Award; Los Angeles Film Critics Association Award 2012 - Independent/Experimental Film and Video Award; CPH:DOX 2012 - New Vision Award; Edinburgh IFF 2013 - Michael Powell Award.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Film Popiół i diament w NollywoodJanek Simon w rozmowie z Maxem Cegielskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Co się stało z tym miastem? (Kya hua is shahar ko?) - reż. Deepa Dhanraj Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Death Metal Angola - reż. Jeremy Xido Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Oberhausen on tourPrzegląd filmów krótkometrażowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Od Zatoki do Zatoki (From Gulf to gulf to Gulf) - CAMP Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Gra w ogrodzenie (reż. Lukas Jiřička, Martin Ježek, Robert Piotrowicz) i Poszerzone zewnętrze (reż. Siegfried A. Fruhauf) Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia