Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Toguna

• Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Toguna

Youssouf Dara, Paweł Althamer, Toguna, 2011, fot. Bartosz Stawiarski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu letnich wykładów w Parku Rzeźby na Bródnie. Tym razem prelegentem Latającego Uniwersytetu Parku Rzeźby będzie Bardzo Honorowy Konsul Dogonów w Polsce - Dariusz Żukowski, który opowie o rzeźbie „Toguna” Pawła Althamera i Youssoufa Dary.

„Toguna” to projekt związany z fascynacją Pawła Althamera kulturą Dogonów - afrykańskiego ludu zamieszkującego południowo-środkowe Mali w Afryce Zachodniej. Althamer odbył swoją pierwszą podróż do Kraju Dogonów w 1991 roku i, jak twierdził później, doświadczenie to „obudziło i zmieniło jego świadomość”. Podczas kolejnej podróży w 2009 roku Althamer poznał rzeźbiarza Youssufa Darę. Postanowił zaprosić go do Warszawy ze specjalną misją – wzniesienia na Bródnie drewnianej wiaty o rzeźbionych kolumnach, stanowiącej miejsce spotkań i narad w dogońskich wioskach. O kulturze Dogonów i symbolice bródnowskiej „Toguny” opowie uczestnik jednej z wypraw Althamera do Mali, Dariusz Żukowski - Bardzo Honorowy Konsul Dogonów w Polsce, członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się przy rzeźbie „Toguna” (róg ulic Chodeckiej i Ludwika Kondratowicza).

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Wykład Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Anioł Stróż Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
11:00 Warsztaty Piknik na BródnieSpacer z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci Park Bródnowski
18:00 Wykład Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Raj Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
14:00 Warsztaty Poznaj Park RzeźbyPiknik z Muzeum przy Domku Herbacianym Park Bródnowski
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 Rekonstrukcja Rasheed Araeen „Arctic Circle” 2017 (1982-1988)Rekonstrukcja rzeźby Park Rzeźby na Bródnie
Wykład Awangarda w Areszcie Śledczym Areszt Śledczy Warszawa-Grochów
Chłopickiego 71a, Warszawa
14:00 Otwarcie FINAŁ IX ROZDZIAŁU PARKU RZEŹBY NA BRÓDNIEPOWTARZANIE MATERIAŁU Park Rzeźby na Bródnie