KwieKulik

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, TVP Kultura i grupa producencka Centrala zapraszają na premierowy pokaz filmu dokumentalnego pod tytułem „KwieKulik” o legendarnym duecie awangardy artystycznej lat 70. i 80.

W latach 1971-1987 Zofia Kulik i Przemysław Kwiek stanowili nierozłączną parę. Po rozstaniu nadal zajmują się sztuką, ale pracują indywidualnie i swoje prace wystawiają osobno. Mieszkają na jednej posesji pod Warszawą, choć w osobnych budynkach. Oprócz cennego archiwum, złożonego z tysięcy negatywów, slajdów i filmów rejestrujących ich sztukę, Zofię i Przemysława łączy także syn Dobromierz, którego jako niemowlę włączali do radykalnych artystycznych projektów.
Kiedyś utrwalali swoje artystyczne działania kamerą, dziś zwrócony na nich obiektyw rejestruje, jak powrót do przeszłości uruchamia dawno zapomniane emocje. W kolejnych sprzeczkach pojawiają się różnice zdań i postaw wobec sztuki i życia. Bohaterowie na nowo przeżywają peerelowską rzeczywistość. Analizując archiwalne rejestracje swych awangardowych eksperymentów zastanawiają się nad stosunkiem do totalitarnego państwa, sztuki, rodziny i łączącej ich wówczas relacji.

scenariusz i reżyseria: Anna Zakrzewska, Joanna Turowicz
zdjęcia: Patryk Jordanowicz, Kacper Lisowski