Koń ucieka kominem
Spotkanie z  Andą Rottenberg i Leszkiem Knaflewskim

• Koń ucieka kominem

Leszek Knaflewski, \"Frofenia\"

Pretekstem do spotkania i dyskusji jest książka Leszka Knaflewskiego „Frofenia. Rysunki 1983-1990”. Album, wydany przez wydawnictwo Mundin, zawiera kilkadziesiąt wcześniej niepublikowanych rysunków KNAFA, powstałych w okresie działalności artysty w grupie Koło Klipsa.

Tytułowa „frofenia”, słowo wymyślone przez KNAFA, odsyła nas do tej sfery języka wizualnego, w którym wszystko jest możliwe: hybrydalne stworzenia zamieszkujące wymyślone światy, odrealnione sytuacje i niczym nieskrępowana ekspresja.

Uczestnicy spotkania będę dyskutować o polskiej sztuce lat 80., grupach artystycznych, które wówczas były enklawami wolności oraz aktualnej recepcji ówczesnych postaw artystycznych i instytucjonalizacji dorobku poszczególnych twórców.

W dniu spotkania książka Leszka Knaflewskiego „Frofenia. Rysunki 1983-1990” będzie do kupienia w księgarni Bookoff w promocyjnej cenie. Więcej informacji o książce na stronie wydawnictwa Mundin.

Anda Rottenberg (ur. 1944) - historyczka i krytyczka sztuki, 1990-91 dyrektorka Departamentu Sztuki w Ministerstwie Kultury, 1993-2001 dyrektorka warszawskiej Zachęty, kuratorka wielu ważnych wystaw m.in. 'Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce', pomysłodawczyni i inicjatorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wydała autobiografię 'Proszę bardzo', książkę 'Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80.', a ostatnio ukazała się „Już trudno” – zapis rozmowy przeprowadzonej przez Dorotę Jarecką.

Leszek Knaflewski (ur. 1960) - artysta audiowizualny. Twórczość Knaflewskiego sytuuje się na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki. Artysta znany jest ze swoich audioperformatywnych działań, za pomocą których podejmuje dyskusję ze współczesną kulturą. Leszek Knaflewski jest twórcą i kierownikiem Pracowni Audiosfery na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Musee Royal de Mariemont, Morlanwelz (Belgia), Grażyna Kulczyk Collection (Poznań), Instytutu Sztuki „Wyspa” (Gdańsk).