Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zaprasza na oprowadzania po wystawie

• Obraz. Na niebieskim tle postać żółtego ptaka z ogromnym dziobem z zębami, na głowie czarne włosy i czerwone nakrycie głowy. W tle schematyczne motywy kwiatowe.

Marija Prymaczenko "Długonoga czapla przyszła do Ukrainy, żeby dojrzałej pojeść rośliny. A kotek Markiz na wiąz wlazł" (1991, gwasz na papierze)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zapraszają na oprowadzanie po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko".

Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych działa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od września 2020 r. Jego członkiniami i członkami jesteśmy my, starsze osoby mieszkające w Warszawie, które interesują się sztuką współczesną i chcą poszerzać swoją wiedzę o niej. Podczas zajęć klubowych zwiedzamy wystawy w warszawskich galeriach sztuki i przestrzeniach publicznych, tworzymy dzieła sztuki na warsztatach plastycznych, spacerujemy po mieście oraz organizujemy wydarzenia związane z programem publicznym MSN. Współpracujemy z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej i Wolskim Centrum Kultury.

Podczas oprowadzań po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” opowiemy Państwu o życiu i twórczości artystki oraz o tym jak odbieramy jej prace, co nas w nich urzeka, porusza, niepokoi, jakie wywołują skojarzenia i wspomnienia. Oprowadzania są otwarte dla wszystkich zwiedzających wystawę.

Chcesz dołączyć do Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych?
Napisz do koordynatorki Jolany Woch na adres: jolanta.woch@artmuseum.pl.

Podczas spaceru wśród prac ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko ze szczególną uwagą przyjrzymy się stosowanym przez nią malarskim środkom wyrazu i tematom prac z lat 1982-1994 — okresu, z którego pochodzą obrazy na wystawie “Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” prezentowanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Porozmawiamy o tym, na czym polega fenomen twórczości malarki, docenianej za życia i wystawianej w Ukrainie i wielu europejskich miastach, a także o współczesnym odbiorze jej prac w dobie konfliktu zbrojnego.

Po oprowadzaniu wszystkich chętnych zapraszamy na godzinne warsztaty: „Maluj jak… Prymaczenko’’. Używając podobnych materiałów i narzędzi oraz inspirując się jej unikalnym sposobem tworzenia i figuracji, spróbujemy namalować obraz harmonijnego świata ludzi, zwierząt i roślin o jakim marzyła Marija Prymaczenko. O jakim świecie marzymy MY?

osoba oprowadzająca: Aldona Doliszna

Członkini Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych, nauczycielka języka angielskiego, wcześniej edukatorka i przewodniczka muzealna, obecnie animatorka i instruktorka zajęć artystyczno-językowych w domu kultury. Pracowała w szkole, MDK-u, Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W pracy pedagogicznej wykorzystuje wykształcenie zdobyte na Uniwersytecie Warszawskim, A.O. Akademii Sztuk Pięknych, licznych kursach British Council oraz dla nauczycieli plastyki, łącząc pasje filologiczne z teorią i praktyką sztuki. Wolny czas spędza malując albo zwiedzając galerie sztuki współczesnej i muzea.

Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.
Bilety dostępne w kasie Muzeum oraz na stronie internetowej.