Kino MinoTAur
"Szalony paź" ("Kurutta ippêji"), reż. Teinosuke Kinugasa

• Kino MinoTAur

"Szalony paź" ("Kurutta ippêji"), reż. Teinosuke Kinugasa,

Kino MinoTAur jest wyjątkowym miejscem stworzonym specjalnie na czas festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

W jednej z pracowni artystycznych w praskiej kamienicy przy ul. Inżynierskiej 3 dokonała się transformacja, w wyniku której powstała kameralna sala kinowa. Labirynt miejskich zaułków przeniesie wytrwałych poszukiwaczy do magicznego świata mistrzów Bergmana, czarownic oraz francuskiego surrealizmu.

Szalony paź (Kurutta ippêji)
reż. Teinosuke Kinugasa, Japonia 1926 r., 60 min.

Ekspresjonistyczny film w wyniku zawirowań historii przepadł i był uznany za stracony dla kultury Japonii. Niemal pół wieku później, uboższą o jedną trzecią pierwotnego czasu trwania kopię odnaleziono. Dzieło natychmiast zyskało nieśmiertelność, zarówno w kanonie filmu japońskiego, jak i światowego. Film nie zawiera plansz tekstowych, jednak w latach 20. w Japonii oprócz muzyki na żywo projekcji towarzyszyli benshi – narratorzy, którzy ożywiali filmowy spektakl poprzez deklamację tekstu wraz z elementami onomatopeicznymi. Pełen symboli i alegorii obraz, którego akcja rozgrywa się w zakładzie dla psychicznie chorych, do dziś uderza precyzją zdjęć i dynamiką montażu.

Więcej o filmie w portalu Filmweb.