Kino letnie
Z Powiśla

• Kino letnie

Kadr z filmu "Z Powiśla" Kazimierza Karabasza

Departament Obecności zaprasza na kino letnie Muzuem nad Wisłą.

Usytuowana u zbiegu ul. Dobrej i Leszczyńskiej Elektrownia Powiśle dostarczała prąd Warszawiakom przez prawie 100 lat (1904-2001). Czym dla mieszkańców Powiśla było codzienne życie w sąsiedztwie tak niezwykłego zakładu przemysłowego? Na skutek palenia węglem elektrownia emitowała ogromną ilość pyłów zanieczyszczając okolicę, ale była też miejscem pracy, patriotycznej walki o wolność podczas II wojny światowej i wypoczynku w powojennym, zakładowym klubie sportowym i w kinie Energetyk. Czy bezpośredni ‘sąsiedzi’ Elektrowni zdawali sobie sprawę, że wytwarzana w niej energia elektryczna jest częścią potężnej, pierwszej zbudowanej przez ludzi mega struktury opasującej z czasem cały glob ziemski?

Prowadzenie: Jolanta Woch i Mirosław Rusin

Jolanta Woch - pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako opiekunka publiczności i przewodniczka. od wrzesnia 2020 r. prowadzi Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych.

Mirosław Rusin - wieloletni mieszkaniec Powiśla, od ponad 50 lat pracuje w poligrafii począwszy od ucznia retuszera, drukarza offsetowego, brygadzisty, mistrza, kierownika drukarni i handlowca. od 25 lat prowadzi własna działalność gospodarczą. Jest miłośnikiem sztuki i aktywności fizycznej oraz członkiem Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: