Kineformy
Filmoteka Muzeum

• Kineformy

Andrzej Pawłowski, "Kineformy", 1957

Filmy artystów polskich w latach 50. i 60. XX wieku Przełom lat 50. i 60. to złoty okres polskiej kinematografii. Na dużym ekranie debiutują m.in. Wajda, Polański, Has, Munk, Skolimowski, a polskie filmy zdobywają nagrody na festiwalach w Cannes i Wenecji. Także w sztukach plastycznych, po socrealizmie następuje gwałtowne ożywienie. Na styku tych dwóch światów, na fali politycznej odwilży, rodzi się eksperyment. Momentem przełomowym jest tutaj Expo'58 i Międzynarodowy Konkurs Filmów Eksperymentalnych w Brukseli, w którym nagrodzeni zostali Jan Lenica i Walerian Borowczyk, jak również Roman Polański.

Podczas wykładu przedstawiona zostanie działalność na polu filmu takich twórców jak Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Andrzej Pawłowski, Mieczysław Waśkowski, Józef Robakowski, Roman Polański, Tadeusz Kantor oraz Piotr Kamler. Zaprezentowane zostaną również eksperymenty podejmowane przez uczniów Oskara Hansena. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz, w ramach którego wyświetlone zostaną m.in. filmy „Życie jest piękne” Tadeusza Makarczyńskiego, oraz „Otwarcie i zamknięcie oczu” Konrada Nałęckiego - transowa, filmowa interpretacja malarstwa Andrzeja Wróblewskiego.

Iwo Zmyślony - krytyk i teoretyk sztuki, filozof. Publikuje w „Kulturze Liberalnej”, „Dwutygodniku” oraz „Obiegu”.