KIJÓW W BUDOWIE. Pokaz filmów o ukraińskich projektach miejskich
«Київ у будові». Покази українських урбаністичних проектів

• KIJÓW W BUDOWIE. Pokaz filmów o ukraińskich projektach miejskich

Plakat filmu "Ma", reż. Maria Stojanova

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy zapraszają na serię pokazów filmowych i prezentacji ukraińskich projektów miejskich, KIJÓW W BUDOWIE.

[Текст українською мовою нижче]

Pokazy filmowe ze wstępem Wasyla Czerepanyna (VCRC):

Upadek Lenina (2017), reż. Swietłana Szymko

Ironiczny film dokumentalny o pożegnaniu duchów ZSRR na Ukrainie. Seans spirytystyczny z duchem Lenina prowadzi nas przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Film przedstawia świt i zmierzch idoli, a także dziwne życie po życiu duchów historii.

Ma (2017), reż. Maria Stojanowa

Matka karmi sikorki bogatki z okna wieżowca w Mariupolu i hoduje jabłka przy letnim domku w pobliżu linii frontu. Żeby pokazać swoje proste życie, nagrywa małym aparatem filmiki dla córki, która mieszka w stolicy i z którą trudno się kontaktować. Starając się utrzymać rozmowę, karmi swoje wyrośnięte dziecko smardzami i bajkami.

Warta1, Lwów, Ukraina (2016), reż. Jurij Hrycyna

Próba rekonstrukcji atmosfery i reakcji pod koniec Euromajdanu, kiedy to aktywiści we Lwowie (Ukraina) zaczęli pełnić funkcje stróżów prawa. Film wykorzystuje rozmowy aktywistów przez walkie-talkie, żeby zadać pytania o istotę rewolucji, prawa i samoorganizacji. Film stara się też spojrzeć na zwyczajne przestrzenie miasta i przekonać się, czy niepewność historyczna i rewolucyjna wciąż jest tam obecna.

Pokaz filmów ze wstępem Wasyla Cherepanyna oraz rozmową z reżyserką Swietłaną Szymko.

***

Музей сучасного мистецтва у Варшаві та Музей Варшави запрошують на серію показів і презентацій українських урбаністичних проектів «Київ у будові».

Покази фільмів зі вступним коментарем Василя Черепанина (Україна):

«Ленінопад» (2017), реж. Світлана Шимко

Іронічний документальний фільм про прощання з фантомами СРСР в Україні. Спіритичний сеанс із привидом Леніна веде нас через наше минуле, теперішнє і майбутнє. У фільмі показане постання і падіння ідолів та потойбічне життя історичних примар.

«Ма» (2017), реж. Марія Стоянова

Мама годує великих синиць з вікна своєї багатоповерхівки у Маріуполі й вирощує айви на дачі неподалік лінії фронту. Вона знімає відео про власне повсякдення для своєї доньки, яка живе у столиці й з якою буває важко зв'язатися. Щоби підтримувати розмову, вона розповідає своїй дорослій дитині казки та історії про губчаті гриби.

«Varta1, Львів, Україна» (2016), реж. Юрій Грицина

Це спроба реконструювати атмосферу наприкінці Євромайдану, коли активісти у Львові (Україна) перебрали на себе функції правоохоронних органів. Фільм базується на записах переговорів активістів по раціях і ставить питання про природу революції, закон та самоорганізацію. Фільм є спробою поглянути на буденні простори міста й зрозуміти, чи у них ще присутня історична та революційна непевність.

Покази фільмів зі вступним коментарем Василя Черепанина і Світлани Шимко.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Sąsiedzi”Екскурсія по виставці «Сусіди» українською мовою Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sąsiedzi”Кураторська екскурсія фестивальною виставкою «Сусіди» Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
17:00 Spotkanie Miasto i jego krajobraz. Wokół ukraińskiej architektury modernistycznejМісто і його ландшафт. Навколо модерністської архітектури в Україні MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi”. Popołudnie w Muzeum Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
12:00 Warsztaty Emesenki: Kosmiczna architektura. Sztuka dla najmłodszych Pawilon Cepelii