Kierunek Ameryka!
warsztaty Muzeum Emigracji w Gdyni

• Kierunek Ameryka!

ilustracja: Karolina Kotowska

Poznajcie Hanię i Antka Sikorów, którzy zabiorą Was w wyjątkową podróż do Ameryki!

Razem przeprawimy się przez Ocean, zawrzemy nowe przyjaźnie i poznamy kulisy zagranicznych wyjazdów przełomu wieków.
Na przykładzie historii rodziny, której losy prezentowane są na wystawie stałej Muzeum Emigracji, uczestnicy poznają kontekst wyjazdów emigracyjnych na przełomie XIX i XX wieku. Historia rodziny Sikorów jest również dobrym punktem wyjścia do rozmowy na temat współczesnych wyjazdów z kraju i życia w wielokulturowym środowisku.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Marta Otrębska

specjalistka ds. edukacji w Muzeum Emigracji w Gdyni. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, wiceprezes Fundacji Ale Cyrk! oraz opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni. Na co dzień zajmuje się współtworzeniem oferty edukacyjnej skierowanej zarówno do szkół, przedszkoli, jak i do grup pozaszkolnych, w tym skierowanych do imigrantów. Wcześniej koordynatorka projektów w Centrum Współpracy Młodzieży, gdzie zajmowała się współpracą międzynarodową – projektami wymian międzynarodowych, wolontariatów europejskich oraz wizyt studyjnych dla osób z Europy Wschodniej.

Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte dla zwiedzających w maju 2015 roku. Jako pierwsza instytucja tego typu w kraju przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji: ekonomicznej, politycznej i społecznej. Muzeum łączy szeroki program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych z działalnością naukową i badawczą. Placówka mieści się w zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, skąd wypływały legendarne polskie transatlantyki.

Przez 3 lata działalności Muzeum odwiedziło ponad 460 000 osób, przeprowadzono ponad 1000 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, a w zbiorach zgromadzono 11 000 obiektów. Od 2015 roku Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało 15 nagród i wyróżnień oraz nominację do Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA 2017.

Więcej informacji na www.polska1.pl.