Henryk Gajewski. Od konceptualizmu do sztuki interpersonalnej
Premiera książki

• Okładka książki z tytułem na różowym tle i mężczyzną w różowych okularach, papierorem i napisem „pink\

Zapraszamy na spotkanie z dr Katarzyną Urbańską, autorką książki przybliżającej, po raz pierwszy w tak obszernej formie, charyzmatyczną postać Henryka Gajewskiego – twórcy galerii Remont, artysty wizualnego i dokumentalisty ruchu punkowego.

Galeria Remont działała w latach 1972-1979 i dzięki determinacji i energii Gajewskiego, urosła do rangi jednego z najważniejszych ośrodków młodej warszawskiej kultury lat 70. Gajewski zrealizował w Remoncie kilka autorskich projektów, wyprzedzających swoje czasy -- między innymi pierwszy w Polsce festiwal sztuki performance „I am” (1978).

Pod koniec lat 70. Gajewski zaangażował się w ruch punkowy, stał się jego dokumentalistą i komentatorem. Zebrany materiał posłużył mu do zmontowania filmu „Pasażer”, który jest nie tylko świadectwem historii narodzin polskiego punka, ale także intrygującą wypowiedzią artystyczną, opowiadającą o pokoleniu dorastającym w cieniu stanu wojennego.

Goście: Katarzyna Urbańska, Robert Jarosz

Moderacja: dr Marek Maksymczak

Organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Instytut Sztuki PAN

Katarzyna Urbańska
Historyczka sztuki, adiunktka w Międzywydziałowej Katedrze Historii i Teorii Sztuki ASP w Warszawie, gdzie prowadzi autorskie zajęcia z zakresu performatyki. Wykładowczyni w Instytucie Sztuki PAN. Stypendystka MKiDN (2016). Bada polską sztukę nowoczesną, szczególnie w perspektywie egodokumentów i performatyki. Kuratorka wystaw m.in. Roberta Kuśmirowskiego „Träumgutstraße” (2014) i Krzysztofa Junga „Przemiana” (2016).

Marek Maksymczak
Historyk sztuki, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UKSW, prowadzi cykl wykładów w Instytucie Sztuki PAN, interesuje się sztuką nowoczesną w kontekście przemian społeczno-politycznych, krytyką artystyczną i sztuką w przestrzeni publicznej. Stypendysta MKiDN (2014). Kurator, autor licznych tekstów, redaktor portalu naukowego nowafiguracja.com.