Park Rzeźby na Bródnie. Rozdział IV

Jens Haaning, "Bródno", rzeźba z cegły i cementu, 2012, fot. Bartek Stawiarski
  • Park Rzeźby na Bródnie. Rozdział IV

fot. Bartek Stawiarski

Artystą, który został zaproszony w 2012 roku do pracy w Parku Bródnowskim jest Jens Haaning z Danii.

Haaning zajmuje się tematyką tożsamości narodowej, imigracji, rasizmu, asymilacji, jak i relacji pomiędzy językiem a polityką. Jego projekty powstają w kontekście miejsca, są wynikiem badań nad specyfiką danego miasta czy dzielnicy.

Sztuka Haaniga ma charakter efemeryczny i interwencyjny, tym razem artysta stworzył jednak masywną instalację rzeźbiarską z cegieł i cementu: napis BRÓDNO wznoszący się na parkowym pagórku. Jest komentarzem na temat pracy, wysiłku fizycznego, związków pomiędzy myślą, językiem i materiałem. Oprócz rzeźby artysta stworzył również nowe logo osiedla, które może być bezpłatnie używane przez mieszkańców osiedla. Piksele w logotypie przypominają krawędzie cegieł napisu, jaki znajduje się w Parku Bródnowskim.

Jens Haaning urodził się w 1965 roku, mieszka i pracuje w Kopenhadze. Artysta brał udział m.in. w Documenta XI w Kassel, 9. Biennale Sztuki w Istambule czy też Biennale des Artes w Dakarze (Senegal). Jego prace prezentowane były w takich instytucjach jak Migros Muzeum w Zurychu, Museum Ludwig w Kolonii, Institute for Contemporary Art in Londynie, De Appel w Amsterdamie i Secession w Wiedniu.