Jana Winderen
Spring Bloom in the Marginal Ice Zone

  • Jana Winderen

W ramach cyklu odsłuchów Drżenie świata w Departamencie Obecności będziemy wspólnie eksplorować potencjał dźwięku, jako narzędzia pozwalającego analizować, obserwować i odczuwać katastrofę klimatyczną.

W czasie pierwszego odsłuchu przekonamy się, na ile dźwięk jest w stanie przybliżyć nam to, co dzieje się odległych geograficznie miejscach, w których skutki katastrofy klimatycznej są słyszalne gołym uchem. Album „Spring Bloom in the Marginal Ice Zone” Jany Winderen to kompozycja stworzona z nagrań wykonanych na Morzu Barentsa w okolicach Spitsbergenu, w tak zwanej strefie marginalnej lodowca (marginal ice zone) – miejscu, w którym wieczny lód spotyka się z morzem. 

Z powodu ocieplenia klimatu strefa, która w okresie wiosennym pełni funkcję jednego z największych magazynów dwutlenku węgla na planecie przechodzi radykalne przemiany, wpływające na życie wielu organizmów – kwitnącego w tej okolicy planktonu, który produkuje ogromne ilości tlenu, rozmnażających się tam dorszy czy migrujących humbaków i orek. Jednocześnie konsekwencje zmian klimatu splatają się z globalną geopolityką – strefa jest obecnie przedmiotem sporu rozwijającego się pomiędzy państwami, m.in. Rosją i Norwegią oraz wielkimi korporacjami, które łakomie spoglądają na uwalniane spod topniejącego lodu zasoby naturalne.

Jana Winderen

ukończyła studia artystyczne na Goldsmiths, University of London, studiowała także matematykę, chemię i ekologię ryb na Uniwersytecie w Oslo. W swojej twórczość zajmuje się trudno środowiskami dźwiękowymi i ekosystemami, które ze względów fizycznych i słuchowych są trudno dostępne dla człowieka. Tworzy m.in. wielokanałowe instalacje dźwiękowe oraz gra koncerty. Jana występowała na żywo w najważniejszych instytucjach i przestrzeniach publicznych w Ameryce Europie i Azji. Jana Winderen mieszka i pracuje w Olso.

Zobacz także: