Jakub Momro oprowadza po wystawie
„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”
W każdą niedzielę o godzinie 16:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne eksperckie oprowadzanie po wystawie „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”.
W niedzielę, 19 stycznia 2020 roku, po wystawie oprowadzi dr hab. Jakub Momro:
„Podczas naszego spotkania chciałbym przyjrzeć się, w jaki sposób malarstwo Miriam Cahn urzeczywistnia dwa pozornie sprzeczne elementy ludzkiego doświadczenia: siłę i wolność.
Dlaczego w obrazach Cahn tak wiele przemocy, cierpiącego, zniszczonego ciała i tyle grymasów bólu? Skąd wyłaniają się piękno obrazu, jego moc – intensywność kolorów i napięcia między post-ludzkimi figurami, naturą i historią, które zarazem niszczą i są źródłem ekstazy? Kim jest ukryta w tych napięciach podmiotowość? Te pytania prowadzą do fundamentalnej kwestii: na czym polega siła politycznej wyobraźni Cahn, łączącej nas w paradoksalnym krytycznym oddzieleniu, gdy nasze spojrzenie splata się z życiem form i kolorów płaszczyzny malowidła?”.
dr hab. Jakub Momro
filozof, literaturoznawca, eseista i tłumacz. Opublikował monografię o Samuelu Becketcie, Literatura świadomości. Samuel Beckett – podmiot – negatywność (Universitas, 2010, seria „Horyzonty Nowoczesności”. Jest członkiem Kolegium Redakcyjnego dwumiesięcznika „Teksty Drugie” oraz Komitetu Redakcyjnego serii wydawniczej „Nowa Humanistyka”. Stypendysta m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, laureat nagrody naukowej tygodnika „Polityka” oraz nagrody miesięcznika „Literatura na Świecie”. Obecnie pracuje nad dwoma projektami: pierwszy dotyczy politycznego i epistemologicznego wymiaru wyobraźni w nowoczesności i współczesności, drugi – zatytułowany Przeciw pamięci – stanowi próbę ujęcia historii naturalnej radykalnej nowoczesności.