Jaka demokracja dla pokoju na świecie?
Spotkanie z Marcinem Gerwinem

• Jaka demokracja dla pokoju na świecie?
    fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie w ramach Warszawskiego Festiwalu Młodzieży.

Wybory postrzegane są często jako podstawowy element demokracji. Tymczasem to sam mechanizm wyborów może przyczyniać się do konfliktów w społeczeństwie i wzmacniać podziały w nim. Sposób zaprojektowania demokracji ma ogromne znaczenie dla harmonijnego funkcjonowania państwa. Jest na przykład dobrą praktyką, że w państwach, w których zakończyła się wojna domowa, tworzy się „rząd jedności narodowej” z udziałem wszystkich dużych ugrupowań politycznych. Sprzyja to szukaniu porozumienia oraz poczuciu, że państwo jest zarządzane wspólnie, zamiast przez jakąś jedną grupę w opozycji do innych.

Gdyby tak jednak pójść jeszcze krok dalej i zrezygnować z wyborów w ogóle? Czy jest to w ogóle możliwe, aby współczesne demokracje funkcjonowały sprawnie bez wyborów? Nie chodzi tu jednak o demokrację bezpośrednią, lecz o demokrację deliberacyjną, której podstawowym elementem jest losowo wyłoniona grupa obywateli i obywatelek, z uwzględnieniem kilku kryteriów demograficznych, dzięki czemu tworzy się państwo lub miasto w pigułce - panel obywatelski.

Panele obywatelskie mogą być organizowane do rozstrzygania konkretnych spraw, jak dziś się to robi na poziomie miasta lub państwa w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Australii, a od kilku lat także w Polsce. O tym, jak działają panele obywatelskie, jak również o modelu demokracji, w której nie ma wyborów, opowie Marcin Gerwin.

dr Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i demokracji deliberacyjnej, koordynator paneli obywatelskich. Z wykształcenia politolog. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, która doprowadziła do zorganizowania pierwszego budżetu obywatelskiego w Polsce na poziomie miasta. Autor książek „Żywność i demokracja”, „Żywność przyjazna dla klimatu” oraz przewodnika po panelach obywatelskich.