Jak zakończyć walkę o ulice? O projektowaniu uniwersalnym miasta
WARSZAWA W BUDOWIE 14

  • Na ścianie jest biały, papierowy plakat z czerwono-czarnym napisem: \

    MJN, Transparent z Pieszej Masy Krytycznej

Zapraszamy na debatę o projektowaniu ulic w ramach 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE z udziałem: Bartosza Rozbiewskiego (z-cy Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego), Donaty Kończyk (Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. dostępności), Grzegorza Madrjasa (Tramwaje Warszawskie), Agi Podgajny (architektki), Pauliny Toty (Fundacja Polska Bez Barier), Kacpra Kępińskiego (Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki) i Tomasza Fudali (kuratora festiwalu).

 

Mózg ludzki posiada zdolność adaptacji i dostraja się do otoczenia, w jakim się znajduje. Odpowiednio zaprojektowana ulica potrafi nas ukierunkować na ufność i empatię. Debata przybliży projektowanie uniwersalne, które pozwala wziąć pod uwagę zróżnicowane potrzeby mieszkańców. Dyskusja odbywa się dzięki współpracy festiwalu z Pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. Dostępności.

Zaproszeni goście opowiedzą o swojej roli w mieście, sytuacjach, w których z ich perspektywy pojawia się kwestia “walki o ulice”. Podyskutujmy o miejscu na ulicy dla osób ze szczególnymi potrzebami. O tym, czy wykluczają się czy zazębiają z potrzebami kierowców, rodziców z dziećmi albo rowerzystów. Poruszone zostaną kwestie łączenia istniejącej i nowej tkanki, godzenia interesów różnych grup społecznych.

Punktem odniesienia będzie opinia włoskiego architekta Giancarlo de Carlo: „Jaki konsensus, taki plan”. Wydaje się, że uniwersalnie zaprojektowane miasto dla każdego” to nie utopia, ale realny cel.
 

Aga Podgajna
Architekta - urbanistka, prowadząca pracownię działającą w Warszawie i Londynie. Zajmuje się projektami o różnorodnej skali, poczynając od budynków i przestrzeni publicznych poprzez strategie urbanistyczne, regeneracje terenów poprzemysłowych ‘brownfield regeneration’ czy planowanie wytycznych projektowych ‘design codes’.
Absolwentka The Architectural Association i The School of Art, Architecture & Design, LMU w Londynie.
Propagatorka odpowiedzialnego i świadomego projektowania, którego celem są pozytywne zmiany urbanistyczne, a co za tym idzie, społeczne. Współpracuje z ekspertami z różnych dziedzin, podkreślając ważność kolektywnej dyskusji i holistycznego myślenia o mieście. Projekty nad którymi pracuje bazują na dogłębnym studiowaniu i zrozumieniu historycznego, społecznego i formalnego charakteru danego miejsca.
Poza Wielką Brytanią prowadziła projekty miedzy innymi w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Od ponad 17 lat działa w Londynie, a od ponad roku mieszka i pracuje również w Warszawie.
Członkini The Royal Institute of British Architects i The Royal Society of Arts.
Fanka architektury elżbietańskiej i tradycyjnej architektury koreańskiej.

Donata Kończyk
Pedagog specjalny w zakresie osób niewidomych i słabowidzących, instruktor orientacji przestrzennej i rehabilitacji wzroku osób z niepełnosprawnościami wzroku; od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się wdrażaniem dostępności cyfrowej, architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej; w latach 1999-2016 jako zastępca kierownika Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego odpowiadała m.in. za technologiczne wsparcie studentów i pracowników z niepełnosprawnościami, dostępność materiałów edukacyjnych oraz za zapewnianie dostępności architektonicznej obiektów Uniwersytetu. Od 2017 r. Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, odpowiada w m.st. Warszawa za określanie miejskich standardów i wytycznych w zakresie projektowania uniwersalnego i zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Paulina Tota-Stawarczyk
Doktorka inżynierka architektka, autorka ponad 20 publikacji naukowych (wydawnictwa polskie i zagraniczne), uczestniczka licznych międzynarodowych warsztatów projektowych oraz międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz dostosowania miejskich przestrzeni publicznych do potrzeb wszystkich użytkowników_czek, również osób z niepełnosprawnością: Od 2015 współpracuje z Fundacją Machina Zmian, tworząc projekty i wytyczne dla Plaż dostępnych dla wszystkich. Od 2016 roku na stałe związana z Fundacją Polska Bez Barier: konsultuje rozwiązania, tworzy wytyczne dostępności dla przestrzeni miejskich i budynków. Współautorka opracowania pt. „Standardy dostępności dla m.st. Warszawy”, autorka dokumentów: „Wrocławskie standardy dostępności” i „Wrocławskie standardy dostępności. Przestrzenie osiedlowe”. Fanka miasta i kotów.

Mgr inż. Grzegorz Madrjas
Absolwent Politechniki Warszawskiej (Inżynieria Komunikacyjna) i Wojskowej Akademii Technicznej (Budowa Dróg i Mostów). Przedstawiciel Warszawy i Polski w Komitecie Lekkich Kolei UITP. Od kilkunastu lat kieruje obszarem planowania rozwoju systemu tramwajowego w Tramwajach Warszawskich, nadzoruje także działania projektowe i realizacyjne w zakresie wdrażania priorytetów na sieci tramwajowej w Warszawie. Współautor szeregu koncepcji i projektów organizacji ruchu dla budowy i modernizacji tras tramwajowych.

Bartosz Rozbiewski
Zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, urbanista wykształcony na kierunku gospodarka przestrzenna na Uniwersytecie Warszawskim, członek warszawskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Współautor studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego różnych polskich gmin, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz innych opracowań urbanistycznych.

Kacper Kępiński
Architekt, kurator wystaw i badacz. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, stypendysta rządu francuskiego na École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville. Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Współzałożyciel krakowskiego ruchu miejskiego Przestrzeń-Ludzie-Miasto oraz członek Rady Fundacji Instytut Architektury. Stały współpracownik kwartalnika "Autoportret", redaktor portalu "Architektura&Biznes". Współprowadzi zajęcia z projektowania architektonicznego na Wydziale Architektury VUT w Brnie poświęcone inkluzywnej architekturze mieszkaniowej.

Tomasz Fudala
Historyk sztuki i kurator wystaw, absolwent UW, autor tekstów o architekturze i sztuce, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, kurator Domu Hansenów w Szuminie. Współtwórca festiwalu poświęconego problemom miasta „Warszawa w budowie” (od 2009). Otrzymał nagrodę krytyków im. Jerzego Stajudy oraz Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy za wystawę „Spór o odbudowę Warszawy”.
 


 

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Spacer Spacer po obrzeżach cywilizacji: Michał MatejkoWARSZAWA W BUDOWIE 14 Pracownia Michała Matejko
Lelechowska 5, Warszawa
12:00 Spacer Czucie miasta: sensoryka. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa
14:00 Spacer Twarda – warszawski palimpset ulicznyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Miejsce zbiórki
,
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Walka o ulice"WARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Spotkanie Czym jest „Wizja Zero”? Spotkanie z Tomaszem TosząWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
12:00 Spacer Czucie miasta: dźwięki i słuch. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa
14:00 Spacer Chmielna – tradycja, wymazywanie, nowoczesnośćWARSZAWA W BUDOWIE 14 Miejsce zbiórki
,