Jak rozbroić dezinformację
Warsztat dla nauczycieli i nauczycielek

• Jak rozbroić dezinformację

Kadr z filmu Agnieszki Polskiej "Plan Tysiącletni" przedstawiający wieżowce i budynki dużego miasta przy zachodzie słońca.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli na warsztat fact-checkingu.

Warsztat poprowadzą dziennikarki AFP Sprawdzam - serwisu prowadzonego przez Francuską Agencję Prasową, AFP.

Na początku roku szkolnego proponujemy skupić się na zagadnieniach związanych z dezinformacją oraz metodach i narzędziach, które pomagają weryfikować treści, jakie napotykamy na co dzień w internecie.

Na spotkaniu Maja Czarnecka i Natalia Sawka podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, które uczestnicy i uczestniczki będą mogli sprawdzić podczas praktycznych zadań. (Zainteresowane osoby prosimy o podanie informacji na temat możliwości przyniesienia swojego laptopa podczas wysyłania zgłoszenia).

Warsztaty towarzyszą wystawie pracy video Agnieszki Polskiej „Plan tysiącletni". Dotyczy ona przełomu technologicznego, którym była powszechna elektryfikacja polskiej wsi po II wojnie światowej. Artystka sięgając do historii stawia aktualne pytanie o rolę technologii w naszym życiu.

Udział w warsztacie w cenie biletu. Liczba miejsc ograniczona.

Chętne osoby zapraszamy do obejrzenia filmu przed warsztatem lub po nim.

Maja Czarnecka

dziennikarka, w AFP od 1990 r., gdzie realizowała również materiały wideo. Od maja 2019 r. pracuje w dziale fact-checkingu w warszawskim biurze Agence France-Presse. Uczestniczyła w szkoleniu z rozpoznawania dezinformacji zorganizowanym przez międzynarodową grupę śledczą Bellingcat.

Natalia Sawka

dziennikarka, autorka analiz, komentarzy i wywiadów. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie, „Wysokich Obcasach”, a także w dziale danych Sonar i BiQdata „Gazety Wyborczej”. Od maja 2019 r. pracuje w warszawskim biurze Agence France-Presse, gdzie zajmuje się fact-checkingiem. Odbyła liczne szkolenia z rozpoznawania dezinformacji prowadzone m.in. przez Google News Lab oraz międzynarodową grupę śledczą Bellingcat.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: