Jak pisać o współczesnej Rosji?

W ramach ostatniego tygodnia z wystawą „Angry Birds” Muzeum zaprasza na spotkanie wokół reportaży poświęconych Rosji. Jak pisać o współczesnej Rosji? Jak uchwycić ducha czasu? Jakiego języka używać do opisu tamtejszej społecznej dynamiki i politycznej stagnacji, nowoczesności i zaskakującej anachroniczności? Jak pisaniem diagnozować? Jak opisywać, ale nie unieruchamiać? Pytania te towarzyszyły kuratorom wystawy „Angry Birds”, teraz zadamy je reporterom i podróżnikom.

W spotkaniu prowadzonym przez Katarzynę Kwiatkowską udział wezmą: Jacek Hugo-Bader („Gazeta Wyborcza”, autor m.in. Białej gorączkiDzienników kołymskich), Jędrzej Morawiecki („Tygodnik Powszechny”, autor książki Mały człowiek. O współczesnym reportażu literackim w Rosji i filmu dokumentalnego Syberyjski przewodnik) oraz Sławomir Popowski dziennikarz i publicysta, wykładowca Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza.

Podczas spotkania w muzealnej księgarni Bookoff będzie można nabyć reportaże poświęcone Rosji.

Jacek Hugo-Bader, reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w zbiorze reportaży Biała gorączka ( Nagroda im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl” 2010). Jechał ruskim łazikiem. W 2011 roku ukazała się jego ostatnia książka Dzienniki kołymskie, owoc – także samotnej – podróży na Kołymę. Jest także autorem książki W rajskiej dolinie wśród zielska, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE, i współautorem filmu dokumentalnego Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy. Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Grand Press (1999, 2003) i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jędrzej Morawiecki, jest adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii. Pracował jako reportażysta dla „Tygodnika Powszechnego”, był także korespondentem Agencji Reuters i współpracownikiem Sekcji Polskiej BBC. W roku 2010 ukazały się dwie jego książki: „Mały człowiek. O współczesnym reportażu literackim w Rosji” i „Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny”. Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. „Syberyjski przewodnik” (z Maciejem Migasem).

Sławomir Popowski, dziennikarz i publicysta. Z wykształcenia prawnik. Znawca spraw wschodnich. Wykładowca Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza, członek zarządu Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, członek redakcji dwumiesięcznika „Nowej Europy Wschodniej”, wydawanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W latach 1985–1990 moskiewski korespondent Polskiej Agencji Prasowej, w latach 1991–1995 moskiewski korespondent Rzeczpospolitej. Wielo letni publicysta Rzeczpospli¬tej, z której odszedł w 2006 roku wraz z Szymo nem Hołownią i Bogumiłem Luftem. Autor kluczowych artykułów poświęconych Rosji publikowanych m.in. w Polityce i Newsweeku.