Jadwiga Sawicka oprowadza po wystawie
„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”

• Jadwiga Sawicka oprowadza po wystawie

Miriam Cahn, "BŁĘKIT", 21.07.2017. Dzięki uprzejmości artystki oraz Galerie Jocelyn Wolff, Paris i Meyer Riegger, Berlin/Karlsruhe

W każdą niedzielę o godzinie 16:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne eksperckie oprowadzanie po wystawie „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”.

Jest to pierwsza w Polsce monograficzna wystawa szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Od przeszło czterech dekad artystka daje świadectwo społecznym konfliktom, kryzysom i stanom wyjątkowym, snując namysł nad współczesną kondycją człowieka oraz sprawczością obrazu malarskiego wobec tematów takich jak wojna i przemoc, seksualność, natura, relacje rodzinne i śmierć.

W każdą niedzielę spacer po wystawie prowadzą zaproszeni goście i eksperci. W ostatnią niedzielę wystawy spacer poprowadzi artystka, Jadwiga Sawicka.

Przed oprowadzaniem gościnnym, o 15:15 odbędzie się wprowadzenie, podczas którego edukatorka Muzeum wykona audiodeskrypcje prac omawianych podczas oprowadzania gościnnego. Osoby chcące skorzystać z audiodeskrypcji proszone są o przyjście z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jadwiga Sawicka

ur. 1959, zajmuje się malarstwem, fotografią, wykonuje obiekty i prace w przestrzeni publicznej. Jej obrazy od końca lat 90. operują słowami i zdaniami zaczerpniętymi ze środków masowego przekazu. „Malarstwo pisane” Sawickiej używa słów, które w medialnym strumieniu przykuwają naszą uwagę tylko na chwilę. Pobudza refleksję nad życiem w „epoce informacji”: problemem współczesnego człowieka nie jest brak wiadomości, ale trudna do zniesienia lawina komunikatów walczących o jego uwagę. U Sawickiej językowe komunikaty kontrastują z tradycyjną techniką, którą zostały utrwalone – płótnem i farbą olejną.