Imieniny Świętego Prekariusza
Warsztaty, oprowadzanie kuratorskie i inne aktywności

• Imieniny Świętego Prekariusza

Zdjęcie w tle: projekt Chainworkers.org CreW, na podstawie rysunku Chris Woods, wersja polska zaprojektowana przez Kasię Błachutę, Święty Prekariusz (San Precario), 2016, licencja Creative Commons

Grupa artystyczna Zofia Dolna & synowie zaprasza na obchody dnia świętego Prekariusza, patrona tymczasowych pracowników.

Święty objawia się wszędzie tam, gdzie rzesze ludzi żyją w niepewności, pracują na umowach śmieciowych, bez dostępu do ubezpieczeń społecznych, pozbawieni prawa do godnego życia. Po raz pierwszy święty Prekariusz (znany wtedy pod imieniem San Precario) pojawił się w Północnych Włoszech w pierwszej dekadzie XXI wieku, wśród aktywistów związanych z europejskim ruchem EuroMayDay. Jego podobizny zaczęły masowo pojawiać się na demonstracjach, procesjach, murach budynków, plakatach.

W celu upamiętnienia tego spontanicznego kultu, figura San Precario jest obecnie eksponowana na wystawie „Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej”. Z uwagi na efemeryczny status oraz wrodzoną skromność patrona prekariatu, dzień świętego Prekariusza przypada na 29 lutego i świętowany jest w każdym roku przestępnym, czyli także w roku 2016. W celu uczczenia tej okazji grupa artystyczna Zofia Dolna & synowie postanowiła zorganizować uroczyste imieniny świętego.

W programie obchodów planowane jest dedykowane świętemu Prekariuszowi oprowadzanie kuratorskie po bieżących wystawach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, hymny i odezwy do świętego Prekariusza, gry towarzyskie, śpiewy, tańce, i inne atrakcje. Imprezę poprzedzą warsztaty dekoracji z krepiny (początek o godzinie 15.00), które posłużą do upiększenia figury świętego.