I GOT UP AT 8:59 AM OCT. 19 2021
Pokaz filmu i spotkanie z Pierre’em Balem-Blankiem

• I GOT UP AT 8:59 AM OCT. 19 2021

Zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na pokaz filmu „I GOT UP AT 8:59 AM OCT. 19 2021” oraz spotkanie z jego reżyserem Pierre’em Balem-Blankiem.

Rankiem 19 października 1961 roku międzynarodowa prasa opublikowała szczegółowe sprawozdanie z tragicznych zdarzeń, do których doszło w Paryżu, po wprowadzeniu godziny policyjnej obejmującej osoby pochodzenia afrykańskiego. Dwa dni wcześniej 17 października oddziały miejskiej i krajowej policji brutalnie stłumiły antykolonialne demonstracje Algierczyków, doprowadzając do ulicznej masakry, którą władze stały się ukryć. Film oparty o pracę konceptualnego artysty On Kawary, umożliwia widzom przeżycie tej historii na nowo.

W I GOT UP AT 8:59 AM OCT. 19 2021 Thomas Ducasse improwizuje na bazie scenariusza skonstruowanego z fragmentów historycznych relacji z tamtych wydarzeń (gazet, archiwów, wspomnień świadków), wcielając się w rolę policjanta, którego zadaniem jest utrzymanie porządku. W swoim wyznaniu, które przekazuje rozmówcy przez telefon, odtwarza geografię zdarzeń i rekonstruuje mapę miejsc, w których rozegrał się dramat, ściśle trzymając się faktów, zgodnie z tym jak są one przedstawione we współczesnych archiwach.

I GOT UP AT 8:59 AM OCT. 19 2021
Pierre Bal-Blanc, 2023
Francja, Grecja
56 min
Język angielski
Produkcja Jeff Wall Production (Pierre Bal-Blanc), Hot Wheels Athens (Hugo Wheeler, Julia Gardener)
Zdjęcia Fabio Balducci
Dubbing Priyank Morjaria
Dźwięk Aris Athanasopoulos
Montaż Pierre Bal-Blanc

Liczba miejsc w sali projekcyjnej: 30. Prosimy o punktualne przybycie.

Pierre Bal-Blanc jest niezależnym kuratorem i eseistą, mieszkającym w Atenach i Paryżu. Urodził się w rodzinie z klasy robotniczej w Ugine we francuskiej Sabaudii. Jego życie zmieniło się, gdy w wieku 17 lat poznała Johana van der Keukena, z którym wspólnie wyreżyserował osadzony w Annecy krótki film Le Résistant (1983), koordynowany przez Thierrego Nouela. W 1988 założył Jeff Wall Production – dom produkcyjny, którego nazwa pochodzi od nazwiska artysty, któremu Bal-Blanc poświęcił swój pierwszy opublikowany tekst krytyczny. W 1992 roku nakręcił wideo Contrat de travail (Umowa o pracę) poświęcony doświadczeniu pracy jako performer w pracach Felixa Gonzaleza Torresa. Opublikował wiele tekstów oraz współpracował przy produkcji filmów i wystaw z m.in. Davidem Lamelasem, Pierre’em Huyghem, Rainerem Oldendorfem, Marie Voignier, Clemensem von Wedemeyerem, Markusem Schinwaldem, Beatrice Gibson, Rosalind Nashhashibi, Arturem Żmijewskim, Terre Thaemlitz i duetem Marie Cool Fabio Balducci, których promował we Francji jako dyrektor artystyczny CAC Brétigny, oraz na scenie międzynarodowej pracując jako kurator wielu biennale (w Lyonie, Berlinie i documenta w Kassel). Niedawno wyreżyserował wideo Olympia Between poświęcone twórczości Victora Burgina.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie eksperckieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Екскурсія українською мовоюOprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Spotkanie z Anką PtaszkowskąWokół jej książki „Dom w Zalesiu – i jego pobocza” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Spacer po wystawie z Adamem SzymczykiemAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Spotkanie z Danielem Burenem i Anką Ptaszkowską MUZEUM nad Wisłą
12:00 Oprowadzanie ЭКСКУРСИЯ ПО ВЫСТАВКЕ НА РУССКОМ ЯЗЫКЕOprowadzanie w języku rosyjskim MUZEUM nad Wisłą