Hydrozagadka
Spacer urbanistyczno-architektoniczny

• Hydrozagadka

Bernard Buffet, "Odyseja, Syreny", 1993, Kolekcja Fonds de Dotation Bernard Buffet, Paryż

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spacer urbanistyczno-architektoniczny po śródmieściu Warszawy.

Spacer, planowany pomiędzy dawnymi śródmiejskimi strugami, stawkami i gliniankami Warszawy, poprowadzi Maria Sołtys. Zbiórka w recepcji Muzeum na Pańskiej. Przystanek ostatni: Biblioteka im. Kierbedziów ul. Koszykowa 26 (BP m.st. Warszawy, BGWM).

Na trasie, przystanki na brzegach – dziś niewidocznych wodnych mateczników postaci mitycznych i legendarnych – nimf, rusałek i syren, a w tle hydrologiczna historia śródmieścia. W warstwie architektonicznej kilka ośrodków naukowych (Ogród Pomologiczny) i akademickich oraz, dziś nieistniejących siedzib magistrackich instytucji i zakładów przemysłowych (Bracia Łopieńscy), których powołanie lub produkcja uzależnione były od dostępu do wody.

Spacerowicze otrzymają „hydrologiczną” ulotkę-informator z opisem wszystkich przystanków na trasie.

Maria Sołtys

z wykształcenia architekt, z zawodu projektant architektury i planów zagospodarowania przestrzennego, działa w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP, od 15 lat popularyzuje warszawską urbanistykę i historię architektury. Jest też członkiem Izby Architektów. Od kilku lat współpracuje z Centrum Interpretacji Zabytków (seria wykładów: „Warszawa – miasto na progach rozwoju”, 2013, „Między stołecznością a metropolią”, 2014). Autorka „Urbanistycznych źródeł odbudowy” – jednego z tematów wystawy „Spór o odbudowę” (MSN, „WARSZAWA W BUDOWIE 7”, 2015)