Historie łez 1993-2022
Debata z udziałem ekspertek

• [pozioma grafika z beżowym tłem: czarne dłonie trzymają fioletową maskę, która jest niemal w całości rozpołowiona. W tle czarne łzy oraz goździki ze łzami w miejscach korzeni]

grafika: Ola Jasionowska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmu „1993” oraz debatę z udziałem ekspertek. W spotkaniu wezmą udział dr hab. Magdalena Grabowska, prof. Małgorzata Fuszara, dr hab. Agnieszka Kościańska, dr hab. Marcin Kościelniak, dyskusję poprowadzi dr Katarzyna Kasia. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet”.

„Ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” przyjęto 7 stycznia 1993 roku. Była to pierwsza ustawa uchwalona przez nowo wybrany demokratyczny rząd. Wydarzenie to poprzedziła burzliwa debata w mediach, a także szereg manifestacji i zakrojona na ogromną skalę akcja zbierania podpisów za rozpisaniem referendum w sprawie przyjęcia bądź odrzucenia ustawy – referendum, do którego ostatecznie nie dopuszczono. Punktem wyjścia do rozmowy, którą poprowadzi dr Katarzyna Kasia będzie zarówno wystawa „Kto napisze historię łez”, jak i przygotowany specjalnie na nią film „1993” autorstwa Magdy Mosiewicz, Magdy Lipskiej oraz Łukasza Rondudy. W czasie debaty zapytamy o to, czy prawa kobiet stały się ceną, jaką polskie kobiety zapłaciły za transformację? Jak decyzje z początku lat 90. XX wieku wpłynęły na kształt polskiej demokracji po 1989 roku? I w końcu, co z obecnym stanem rzeczy możemy zrobić dziś?

Przebieg spotkania:

Małgorzata Barbara Fuszara

polska prawniczka i socjolożka, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Profesor nauk humanistycznych, autorka i współautorka wielu książek, m.in. „Kobiety w polityce" (2006) czy „Współpraca czy konflikt? Państwo, Unia i kobiety (z Magdaleną Grabowską, Joanną Mizielińską i Joanną Regulską; 2008). W latach 2014–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.

Katarzyna Kasia

filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Wykładowczyni Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek „Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności", „Doświadczenie estetyczne i wspólnota spektaklu", tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo, Eugenio Barba i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej”, Szkła kontaktowego w TVN24. Prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat. W Akademii Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury z elementami antropologii.

Agnieszka Kościańska

profesorka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w latach 2021 i 2022 roku Leverhulme Visiting Professor w Oxford School of Global and Area Studies. Jest autorką m.in. książek „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu" (Czarne, 2017, wyd. angielskie Berghahn Books, 2021), „Płeć, przyjemność i przemoc. Kształtowanie wiedzy eksperckiej o seksualności w Polsce" (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014; wyd. angielskie, Indiana University Press 2021) oraz wywiadu-rzeki z edukatorem seksualnym Wiesławem Sokolukiem pt. „Instruktaż nadmierny" (Czarne, 2018).

Marcin Kościelniak

kulturoznawca i teatrolog. Adiunkt w Katedrze Teatru i Dramatu UJ. Redaktor pisma „Didaskalia. Gazeta Teatralna”. Autor kilku książek, m.in. „Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80." (2018). Obecnie prowadzi projekt naukowy Feministyczne i świeckie archiwum transformacji, poświęcony genealogii tzw. kompromisu aborcyjnego i pierwszej mobilizacji feministycznej przeciwko zakazowi aborcji w maju 1989.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieMagdy Lipskiej MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Wtorkowe oprowadzanie po wystawie Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Sobotnie oprowadzanie po wystawie/Guided tour in EnglishWho Will Write the History of Tears MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieŁukasza Rondudy MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Bożena Keffoprowadza po wystawie „Kto napisze historię łez” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Niedzielne oprowadzanie po wystawieKto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieSebastiana Cichockiego MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Archiwum Protestów Publicznychoprowadza po wystawie „Kto napisze historię łez” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Wydarzenie Wszystkie jesteśmy BelénCzytanie performatywne książki Any Eleny Correi MUZEUM nad Wisłą