Haiti: sztuka, Kanaval i vodou
Pokaz filmów i dyskusja z udziałem Leah Gordon (Ghetto Biennale) i Sebastiana Rypsona (Anthropologists in Art)

• Haiti: sztuka, Kanaval i vodou

Dzięki uprzejmości Leah Gordon

Grand Rue w Port-au-Prince, stolicy Haiti, jest jedną z najbardziej cierpiących dzielnic stolicy kraju, który doznał dramatycznych zniszczeń w wyniku trzęsienia ziemi w 2010 roku. Jest to jednocześnie kolebka aktywnej społeczności artystów, którzy tworzą intrygujące asamblaże ze znalezionych w okolicy niepotrzebnych materiałów, przedmiotów codziennego użytku i odpadów.

Mimo że wspomnienia o klęsce żywiołowej i epidemii cholery stanowią chleb powszedni Haitańczyków, kolektyw Atis Rezistans nieustannie animuje życie tutejszych mieszkańców, obracając szczątki dawnej kultury materialnej w dzieła sztuki i transformując codzienną dystopię w pozytywną wizję przetrwania. Dzielnica Port-au-Prince stała się również domem dla Ghetto Biennale, pierwszego o takiej skali wydarzenia artystycznego, którego celem jest promocja i przybliżenie sztuki artystów z Ameryki Łacińskiej i Karaibów a w szczególności artystów haitańskich.

Festiwal Kinomuzeum zaprasza na spotkanie z Leah Gordon, fotograficzką, dokumentalistką i jedną z kuratorek Ghetto Biennale oraz pawilonu Haiti na Biennale w Wenecji z 2011 roku, która opowie o strategiach przetrwania i oporu oraz o tym, jaką rolę odgrywają w nich oddolne praktyki artystyczne, ekstatyczny kanaval i vodou.

Rozmowę poprowadzi Sebastian Rypson związany z holenderską platformą kuratorską Anthropologists in Art, badacz i antropolog, zajmujący się m.in. pracą badawczą nad narracją polskiej obecności na Haiti. Rypson w 2011 roku rozpoczął współpracę z Bartoszem Konopkę i Piotrem Rosołowskim jako konsultant ds. kultury haitańskiej przy szeroko komentowanym filmie Sztuka znikania.

Inne wydarzenia z tego cyklu: