Gwałt. Historie z pamiętnika ocalałych (Survivors)
Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu

  • Gwałt. Historie z pamiętnika ocalałych (Survivors)

    ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Wiolettą Rebecką w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. „Coś wspólnego".

Podczas spotkania zostanie zaprezentwany projekt „Gwałt - historia wstydu”, który został stworzony przez psychoterapeutkę i autorkę książki „Rape a history of shame diary of the survivors” Wiolettę Rebecką. Project dotyczy sytuacji osób, najcześciej kobiet i dzieci, które narażone są na przemoc seksualną w sytuacji działań wojennych. Wioletta Rebecka, przeprowadziła 87 wywiadów z ofiarami gwałtów rożnych stref wojennych współczesnej Afryki. Porozmawiamy o związku przemocy seksualnej z historią kolonializmu w Rwandzie i Kongo. 

W pierwszej części spotkania Wioletta Rebecka podzieli się z nami doświadczeniami i historiami, które zdobyła podczas swojej terapuetycznej pracy z ofiarami gwałtu w krajach afrykańskich objętych wojną. Porozmawiamy o Rwandzie i Kongo w kontekście mutualistycznego związku, który łączy przemoc seksualną z kolonializmem.

W drugiej części spotkania połączymy się z założycielem kongijskiej fundacji Sowers of New Hope Alainem Bayongwą. Fundacja zajmuje się ochroną podstawowych praw ludzkich. Od początku swej działalności opiekuje się dziećmi i kobietami, które doświadczyły przemocy seksualnej.

Sara Alexandre

pół-Polka, pół-Angolijka. Studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Modelka plus size. Aktywistka, jedna z inicjatorek akcji #dontcallmemurzyn. 

Wioletta Rebecka

psychoanalityczka, feministka, aktywistka i podróżniczka.Na wybór jej wykształcenia oraz drogi zawodowej, w dużej mierze wpłynęła historia rodzinna - jej babcia była więźniarką obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbruck. Zostala zgwałcona przez rosyjskiego żołnierza podczas wyzwolenia obozu. Z tej strasznej historii, o początkowym bólu, stracie i wstydzie zrodziła się inspiracja do zrozumienia, akceptacji i wzmocnienia jej samej i wszystkich ofiar gwałtu, którym pomogła. Przez lata pracowała w wielu krajach, jako psychoterapeutka i psychoanalityk, dało jej to szeroki obraz oraz dostęp do świata, w którym ofiary gwałtu były i są społecznie stygmatyzowane i uciszane. Jednym z głównym założeń jej działaności jest oddanie sprawiedliwości i głosu, tym których poczucie bezpieczeństwa i niewinność zostały odebrane. Wioletta Rebecka jest założycielką i pomysłodawczynią projektu Rape: A History of Shame, autorką książki „Rape a history of shame diary of the survivors”, absolwentką The Women’s Therapy Centre Institute, klinicystką i pracownikiem społecznym. Obecnie jest dyrektorem klinicznym programu HANAC, terapeutką ds. przemocy seksualnej w izbie przyjęć w szpitalu Nowojorsko-Prezbiteriańskim oraz prowadzi własną praktykę. 

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Spotkanie Wspólnota i wspólnotySpotkanie online Online
,
18:00 Wykład Pandemia i bezradność architektury Online
,
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w PJM po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 12: COŚ WSPÓLNEGO Online
,
18:00 Spotkanie Ćwiczenie ze wspólnotySpotkanie online Online
,
18:00 Wykład Projektowanie miast w czasie kryzysu klimatycznego Online
,
16:00 Dyskusja Rozmowa o akcji „List”Prowadzi Paweł Żukowski Online
,
16:00 Oprowadzanie HISTORIA JEDNEJ PRACY: LISTOprowadzanie Pawła Żukowskiego Online
,
18:00 Dyskusja Obce ciało? ZA*Grupa Online
,
18:00 Performans Rizdvo 6 Misterium Etnoerotyczne Online
,