Lucky Kunst
Spotkanie z Gregorem Muirem

• Lucky Kunst

Tracey Emin i Gregor Muir, 1999, fot. Johnnie Shand Kydd

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Gregorem Muirem, dyrektorem londyńskiej ICA, autorem wydanej przez Muzeum i wydawnictwo Karakter brawurowej opowieści o brytyjskiej sztuce lat 90. „Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art”.

Będziemy rozmawiać o niezwykłych osobowościach, które dwie dekady temu dokonały radykalnej zmiany w świecie sztuki, i o tym, co dziś zaprząta Damiena Hirsta, Tracey Emin czy Sarę Lucas (jej „Rzymian” oglądać można w stałej kolekcji Muzeum). O tym, jak bardzo epoka YBA odmieniła postrzeganie współczesnej sztuki, i jaką rolę – poza artystami – odegrali tu spece od marketingu, by wspomnieć tylko Charlesa Saatchiego. I jak się to ma do popkultury.

Zapytamy też Gregora Muira o jego drogę krytyka sztuki: od artystycznego college’u i organizowanych za składkowe pieniądze wystaw w dawnych pomieszczeniach sklepowych, przez Tate Modern i potężną galerię prywatną Hauser and Wirth, po  szefowanie ICA – publicznej instytucji o ogromnym znaczeniu dla powojennej brytyjskiej kultury. To tu miały miejsce przełomowe wystawy Francisa Bacona czy Jacksona Pollocka, tu narodziły się brytyjski pop-art i architektura brutalistyczna. Historii ICA poświęcona jest wydana właśnie w Londynie książka Anne Massey i Gregora Muira „Institute of Contemporary Arts: 1946-1968” – portret przełomowego czasu i kluczowego miejsca na mapie współczesnej sztuki.

Rozmowę z Gregorem Muirem prowadzą Natalia Sielewicz, kuratorka Muzeum oraz Karol Sienkiewicz, krytyk sztuki, którego książka o polskiej sztuce lat 90-tych ukaże się nakładem Muzeum i Karakteru jeszcze w tym roku.