Granice obcości – języki inności: szaleńcy, czarownice i ludzie o psich głowach. Warsztaty dla młodzieży

• Granice obcości – języki inności: szaleńcy, czarownice i ludzie o psich głowach. Warsztaty dla młodzieży

fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy zapraszają młodzież w wieku 16-19 lat na warsztaty w ramach 10. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Gdzie zaczyna się poczucie inności? Co sprawia, że wobec niektórych grup ludzi czujemy dystans? Jak czujemy się, doświadczając wykluczenia społecznego?

Odnosząc się do prac artystów prezentowanych na wystawie „Sąsiedzi” oraz posługując się znanymi przykładami sztuki światowej zastanowimy się nad odczuciami, mechanizmami i językiem dotyczącymi inności i obcości. Staniemy się kartografami i spróbujemy zmapować figury inności i obcości, pojawiające się w kulturze, ilustrując to przykładami ze sztuki. Porozmawiamy o artystycznym aktywizmie, sztuce zaangażowanej społecznie, artystycznych doświadczeniach wyobcowania. Na koniec spróbujemy wspólnie wymyślić działanie artystyczne i porozmawiamy o sztuce jako narzędziu zmian społecznych.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Yulia Lashchuk

kulturoznawczyni, kuratorka, doktorantka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w projekcie badawczym „Kartografie Obcości, Inności i w(y)kluczenia. Perspektywa filozofii i sztuki współczesnej”. Od kilku lat koordynuje i współorganizuje artystyczne projekty międzynarodowe, działa w obszarze edukacji i sztuki współczesnej, bada migracje kobiet oraz migracje artystyczne. Autorka projektu artystycznego „Bord(h)ers”. Od 2016 roku prowadzi Galerię Ukraińskiego Domu w Warszawie.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
13:00 Warsztaty Latające talerze? Działania rodzinne Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
16:00 Sympozjum Dekonstrukcja antykomunizmu. Sympozjum«Деконструюючи антикомунізм». Симпозіум MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
19:00 Film „Ceremonia”. Pokaz filmu i wykład Phila CollinsaПоказ фільму «Церемонія» та розмова з Філом Коллінзом MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sąsiedzi”Кураторська екскурсія фестивальною виставкою «Сусіди» Pawilon Cepelii
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii