Granica. Konflikt. Ciało
Eksperymentalne międzypokoleniowe działanie muzealne

• Granica. Konflikt. Ciało

Zajęcia "Archipelag pokoleń", fot. Kamila Szuba

Jesteś uważny/a na to, co dzieje się wokół Ciebie?
Lubisz zadawać pytania, drążyć temat i szukać odpowiedzi?
 Jesteś otwarty/a na dyskusje, eksperyment i twórcze sytuacje w przestrzeni muzealnej?

Zapraszamy do udziału we wspólnym, twórczym działaniu z wystawą „Gdyby dwa morza miały się spotkać”. Dwa spotkania, organizowane w ramach obecnej ekspozycji, będą służyły nie tylko bliższej analizie poszczególnych prac, ale i wydobywaniu z nich tematów i wątków, dotyczących aktualnych wydarzeń oraz najbliższej rzeczywistości . Zastanowimy się nad mechanizmami funkcjonowania ciała indywidualnego w kontekście zbiorowości, przyglądając się problemom współczesnego świata przez pryzmat konfliktu, wolności, wyznaczania granic czy reprezentacji medialnej.

Warsztaty skierowane są do uczestników powyżej 16. roku życia. Prosimy o zapisywanie się par międzypokoleniowych, reprezentantów młodszej i starszej generacji (mile widziani dziadkowie z wnukami, rodzice z dorosłymi dziećmi, bądź po prostu dobrzy znajomi, niezważający na różnice wiekowe).

W formularzu, w polu „Informacje dodatkowe”, prosimy zatem wpisać również imię i nazwisko osoby towarzyszącej. Pod spodem proszę dopisać odpowiedź na dwa krótkie, niezobowiązujące pytania: „czego się spodziewasz po warsztatach?” i „co Cię interesuje w sztuce współczesnej?”. Zapisanie się na warsztaty jest równoznaczne z deklaracją uczestnictwa w obu spotkaniach.

Pierwsze spotkanie (11. kwietnia) będzie eksperymentalną pracą z wystawą – wybrane dzieła będą pretekstem do twórczego działania i dyskusji. Podczas drugiego (18. kwietnia) uczestnicy, na bazie wniosków wypracowanych wcześniej, dokonają własnej, eksperymentalnej interwencji w przestrzeni muzealnej, przygotowując akcję bądź wspólną instalację.

Wstęp wolny, liczba uczestników ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Działanie jest kontynuacją współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” zainicjowaną w ramach projektu „Archipelag pokoleń” (archipelagpokolen.pl). Przygotowując warsztaty, organizatorki korzystały z materiałów projektu Wizualny Eksperyment Muzealny zrealizowanego przez Stowarzyszenie Katedra Kultury (wizualnyeksperymentmuzealny.wordpress.com).

Katarzyna Mieleszko - absolwentka filologii polskiej i historii sztuki, przewodniczka MSN. Z działem edukacji współpracuje od 2013 roku.

Agnieszka Pajączkowska - animatorka kultury, edukatorka wizualna, kulturoznawczyni, koordynatorka i twórczyni projektów fotograficznych i lokalnych. Na stałe związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", Stowarzyszeniem Katedra Kultury oraz Instytutem Kultury Polskiej UW. Prowadziła warsztaty i działania twórcze m.in. w Domu Spotkań z Historią, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Bunkrze Sztuki w Krakowie oraz we współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych.